ΙΤΑΛΙΑ

Πάρμα – Γιουβέντους 0-4: Στο -1 από τη Μίλαν με σούπερ Κριστιάνο (vid)

Χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, η Γιουβέντους πέρασε από την έδρα της Πάρμα με σκορ 4-0

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο «απάντησε» στο ρεκόρ του Πελέ που ισοφάρισε ο Λιονέλ Μέσι.

Κουλουσέφσκι και Ρονάλντο σκόραραν στο 23’ και στο 26’, η Γιουβέντους νίκησε τελικά 4-0 μέσα στην Πάρμα και πήγε στο -1 από την 1η Μίλαν, με ματς παραπάνω.

Κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο η Γηραιά Κυρία, παρ’ ότι ο 42χρονος Τζανλουίτζι Μπουφόν, κόντρα στην πρώτη ομάδα της καριέρας του, χρειάστηκε να καταφύγει στα ρεφλέξ του για να αρνηθεί το γκολ στον Γιουράι Κούτσκα (15′).

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» μέσα σε τρία λεπτά (23′ – 26′). Αρχικά, ο Ντέγιαν Κουλουσέφσκι ολοκλήρωσε ιδανικά συρτή σέντρα του Άλεξ Σάντρο, σκοράροντας εις βάρος της πρώην ομάδας του.

Και, τρία λεπτά αργότερα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο μετά από εντυπωσιακό άλμα – σπεσιαλιτέ, σκόραρε με το κεφάλι, δίνοντας πρόωρο τέλος στον αγώνα, προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο.

Ίδιο το «έργο» και στην επανάληψη, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να παραβιάζει με το… καλημέρα ξανά την εστία της Πάρμα.

Η Γιουβέντους έφτασε κοντά και στο 0-4 τόσο με τον Ντε Λιχτ στο 55ο λεπτό που σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε όσο και στο 62’, με τον Μοράτα, ενώ ο Μπετανκούρ είχε και δοκάρι στην ίδια φάση…

Ο Μοράτα φρόντισε να σημειώσει τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη και τέταρτο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του επί των «παρμέντσι»!

Πάρμα (Φάμπιο Λιβεράνι): Σέπε – Ιακοπόνι (60′ Μπούζι), Οσόριο, Μπρούνο Άλβες, Γκατζιόλο – Ερνάνι, Σομ, Κούρτιτς (85′ Μπρούγκμαν) – Κούτσκα (60′ Σιπριέν) – Ζερβίνιο (46′ Καραμό), Κορνέλιους (61′ Ινγκλέζε).

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Μπουφόν – Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι (76′ Κουαδράδο), Άλεξ Σάντρο – ΜακΚένι (76′ Πορτανόβα), Μπετανκούρ, Ράμσεϊ (68′ Μπερναρντέσκι), Κουλουσέφκι – Μοράτα, Κριστιάνο Ρονάλντο (82′ Κιέζα).

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Σάββατο 19/12

Φιορεντίνα – Βερόνα 1-1 (19’ πεν. Βλάχοβιτς – 8’ πεν. Βελόσο)
Σαμπντόρια – Κροτόνε 3-1 (26′ Ντάμσγκααρντ, 36′ Γιάνκτο, 65′ Κουαλιαρέλα / 45’+1′ Νουάνκο)
Πάρμα – Γιουβέντους 0-4 (23′ Κουλουσέφσκι, 26′, 48′ Ρονάλντο, 86′ Μοράτα)