ΙΤΑΛΙΑ

Πάρτι από τα… αποδυτήρια η Ίντερ (vid)

Οι «νερατζούρι» νίκησαν 3-0 τη Βερόνα στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», έγραψε ιστορία ο Ικάρντι

Ακόμη ένα βήμα για την κατάληψη μιας εκ των θέσεων που οδηγούν στο Champions League έκανε η Ίντερ, η οποία επιβλήθηκε 3-0 της Βερόνα στο «Τζιουζέπε Μεάτσα».

Μόλις 35’’ μετά τη σέντρα της αναμέτρησης, ο Μάουρο Ικάρντι έγινε ο πρώτος παίκτης των «νερατζούρι» από τον Φεβρουάριο του 2007 που σκοράρει πριν από τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού, σε αναμέτρηση επιπέδου Serie A.

Ο Ιβάν Πέρισιτς διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 13’ και στο 48’ έδωσε νέα ασίστ (είχε ετοιμάσει και το πρώτο γκολ) που μετουσίωσε ο Αργεντινός στο τελικό 3-0.

Ο Ικάρντι έγινε μόλις ο τρίτος άσος της Ίντερ που σημειώνει 24 ή περισσότερα γκολ σε δύο διαδοχικές σεζόν στη Serie A μετά τον θρυλικό Τζιουζέπε Μεάτσα (1929-30, 1930-31) και τον Ιστβάν Νίερς (1949-50, 1950-51).

Η Βερόνα είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο 72ο λεπτό, αλλά η προσπάθεια του Μοχάμεντ Φάρες σταμάτησε στο δοκάρι του Σαμίρ Χαντάνοβιτς, ενώ ανάλογη τύχη είχε και το σουτ του Αντόνιο Καντρέβα στο 83′.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νίκολας, ο Ρομούλο υπερασπίστηκε τα γκολπόστ και, μάλιστα, με επιτυχία, ασχέτως αν το δοκάρι και όχι εκείνος σταμάτησε την μπάλα στο πέναλτι του Πέρισιτς στο 90+2′.

ΙΝΤΕΡ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Κανσέλο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ντ’ Αμπρόζιο (59’ Σαντόν), Γκαλιαρντίνι, Μπρόζοβιτς, Καντρέβα, Ραφίνια (75’ Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι (65’ Έντερ).

ΒΕΡΟΝΑ (Φάμπιο Πέκια): Νίκολας, Σουπραγέν, Βούκοβιτς, Καράτσιολο, Φεράρι (57’ Μπιανκέτι), Φάρες, Ρομούλο, Μπίχελ, Κάλβανο, Άαρονς (65’ Βέρντε), Πέτκοβιτς (79’ Τσέρτσι).

Ανατροπή με “εξάρα” η Λάτσιο

Το πιο παραγωγικό ματς έγινε στο “Ολίμπικο”, όπου η Λάτσιο συνέχισε την παράδοση που τη θέλει να συντρίβει την Μπενεβέντο. Στα προηγούμενα δύο ματς είχε επιβληθεί με 5-1, ενώ στην προκειμένη με 6-2, ασχέτως αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες μόλις στο 7ο λεπτό λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Πουτζιόνι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 19′ με γκολ του Ιμόμπιλε, αλλά κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα με τους Κατάλντι (23′) και Γκιγέρμε (51′).

Τότε, επήλθε η κατάρρευση της Μπενεβέντο, αφού η Λάτσιο ισοφάρισε στο 60′ με τον Καϊσέδο και έφτασε σε θριαμβευτική νίκη με τους Ντε Φράι (66′), Ιμόμπιλε (68′), Λούκας (83′) και Λουίς Αλμπέρτο (90+1′ με πέναλτι).

Σπάνια ασίστ στο 0-1 της Τορίνο επί της Κάλιαρι

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Σάββατο (31/3)

Μπολόνια – Ρόμα  1-0 (18΄Πούλγκαρ -76΄Τζέκο)

Λάτσιο – Μπενεβέντο 6-2 (19’, 68’ Ιμόμπιλε, 60’ Καϊσέδο, 66’ Ντε Φράι, 83’ Λούκας, 90+1’ Λουίς Αλμπέρτο  – 23’ Κατάλντι, 51’ Γκιγέρμε,

Φιορεντίνα – Κροτόνε 2-0 (3’ Σιμεόνε, 62’ Κιέζα)

Ιντερ – Βερόνα 3-0 (1, 49’ Ικάρντι, 13’ Πέρισιτς)

Τζένοα – ΣΠΑΛ 1-1 (30’ πέν. Λαπαντούλα – 60’ Λατσάρι)

Κάλιαρι – Τορίνο 0-4 (61’ Ιάγκο, 65’ Λιάγιτς, 79’ Ανσάλντι, 87’ Όμπι)

Αταλάντα – Ουντινέζε 2-0 (68’ Πετάνια, 74’ Μασιέλο)