ΙΤΑΛΙΑ

Πάρτι για τη Νάπολι στο Ούντινε (vid)

Νίκησε 3-0 την Ουντινέζε, στο -4 από τη Γιουβέντους. Ο Καρνέζης επιλέχθηκε από τον Αντσελότι

Γνωρίζοντας την εντός έδρας ισοπαλία της Γιουβέντους με την Τζένοα, η Νάπολι δεν έχασε την ευκαιρία, νίκησε την Ουντινέζε με 3-0 στο «Φρίουλι» και μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο «γηραιά κυρία» στους τέσσερις βαθμούς.

Ο τεχνικός της Νάπολι, είδε τον Σιμόνε Βέρντι να τραυματίζεται στο 4ο λεπτό, τον αντικατέστησε με τον Φαμπιάν Ρουίθ και ο 22χρονος μέσος από την Ισπανία, με όμορφο δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 14’.

Με τον Ορέστη Καρνέζη κάτω από την εστία της Νάπολι, οι «παρτενοπέι» καθάρισαν τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ντρίες Μέρτενς να εκτελεί εύστοχα πέναλτι στο 82’ και ο Κροάτης, Μάρκο Ρογκ, με την  είσοδό του στον αγώνα, να πραγματοποιεί το 3-0 στο 85’.

Ουντινέζε: Σκλουφέτ, Λάρσεν, Τροστ-Εκόνγκ (35’ Οπόκου), Νάιτινκ (86’ Ουαγκέ), Σαμίρ, Μπεχραμί (68’ Μπάρακ), Πουσέτο, Φοφάνα, Μαντραγκόρα, Ντε Πάουλ, Λαζάνια.

Νάπολι: Καρνέζης, Μαλκουί, Χισάι. Κουλιμπαλί, Αλμπιόλ, Καγιεχόν, Βέρντι (4’ Ρουίθ), Ζιελίνσκι (85’ Ρογκ), Αλαν, Μέρτενς. Μίλικ (74’ Χάμσικ).