ΙΤΑΛΙΑ

Πέρασε από τη Τζένοα η Νάπολι, βασικός ο Μανωλάς

Η Νάπολι δυσκολεύτηκε αλλά λύγισε την Τζένοα εκτός έδρας (2-1) και έκανε το απόλυτο μετά από δύο αγωνιστικές.

Μετά το 2-0 επί της Βενέτσια στην πρεμιέρα της Serie A, η Νάπολι πέτυχε και δεύτερη νίκη, αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Τζένοα. Σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Κώστας Μανωλάς που βρίσκεται μεταγραφικό στόχαστρο του Ολυμπιακού, αλλά με τις πιθανότητες πλέον να φορέσει και πάλι τα ερυθρόλευκα να είναι πλέον μειωμένες.

Έτσι πέτυχε το απόλυτο έχοντας 6 βαθμούς σε δύο ματς, την ώρα που η Τζένοα γνώρισε και δεύτερη ήττα, μένοντας στο μηδέν σε δύο αγωνιστικές.

Το ματς στην Γένοβα ήταν απολύτως ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, όμως ένα εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής του Φαμπιάν Ρουίθ στο 39΄ έκανε το 0-1 για τους Ναπολιτάνους.

Οι ροσομπλού του Μπαλαρντίνι βελτίωσαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 69′ με σουτ στην κίνηση του Αντρέα Καμπιάσο.

Τα πράγματα είχαν… ζορίσει για την Νάπολι, όμως στο 84′ ο Πετάνια με κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Μάριο Ρουί ντύθηκε… λυτρωτής τους φιλοξενούμενους χαρίζοντάς τους το πολύτιμο τρίποντο.

Επιπλέον, χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Σασουόλο και Σαμπντόρια. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος έμεινε στον πάγκο για τη σχετική αναμέτρηση.