ΙΤΑΛΙΑ

Ρόμα: Έστω και δύσκολα, ήρθε το 3-2 με την Τζένοα!

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε πολύ με την Τζένοα έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 3-2!

Η νίκη ήταν μονόδρομος για τη Ρόμα στο παιχνίδι με την Τζένοα και μπορεί να καρδιοχτύπησε, ωστόσο πήρε τους τρεις βαθμούς με το τελικό 3-2.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Πιάτεκ, στο 17’, ο οποίος έπιασε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ.

Η απάντηση από τη Ρόμα ήρθε στο 31’ με τον Φάσιο, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Χίλιεμαρκ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Τζένοα.

Ωστόσο πριν φύγει το ημίχρονο ο Κλάιφερτ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα για τη Ρόμα με το γκολ που πέτυχε στο 45’.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Ρομα έβγαλε ενέργεια και με το γκολ του Κριστάντε πήρε τη νίκη για πρώτη φορά έπειτα από ένα μήνα και τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα, πιάνοντας τη Σασουόλο στους 24 βαθμούς.

ΡΟΜΑ (Εουσ. Ντι Φραντζέσκο): Όλσεν, Κολάροφ, Φάσιο, Μανωλάς, Ζέσους, Φλορένζι, Ενζονζί, Κριστάντε, Ουντέρ (76’ Σαντόν), Ζανιόλο, Κλάιφερτ (80’ Σικ)

ΤΖΕΝΟΑ (Τσ. Πραντέλι): Ράντου, Ζουκάνοβιτς (60’ Περέιρα), Μπιράσι, Ρομέρο, Λάζοβιτς, Σάντρο (65’ Ρολόν), Ρόμουλο (68’ Πάντεβ), Χίλιεμαρκ, Μπέσα, Πιάτεκ, Κουαμέ.

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής

Σάββατο 15/12

Ίντερ-Ουντινέζε 1-0 (76′ πεν. Ικάρντι)

Τορίνο-Γιουβέντους 0-1 (68′ Ρονάλντο)

Κυριακή 16/12

Σπαλ-Κιέβο 0-0

Φιορεντίνα-Έμπολι 3-1 (40’ Μιραλάς, 59’ Σιμεόνε, 78’ Νταμπό – 24’ Κρούνιτς)

Φροζινόνε-Σασουόλο 0-2 (44’ αυτ. Αριαούντο, 58’ Μπεράρντι)

Σαμπντόρια-Πάρμα 2-0 (66’ Καπράρι, 69’ Κουαλιαρέλα)

Κάλιαρι-Νάπολι 0-1 (90+1′ Μίλικ)

Ρόμα-Τζένοα 3-2 (31’ Φάσιο, 45’ Κλάιφερτ, 59’ Κριστάντε – 17’ Πιάτεκ, 33’ Χίλιεμαρκ)

20 Κιέβο 16 4 12 32

Κάλιαρι – Νάπολι 0-1: Τώρα ο Μίλικ βρήκε στόχο στο 90+1’ (vid)

Serie A: Ο Μιραλάς σήμανε την αντεπίθεση της Φιορεντίνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρόμα: Έστω και δύσκολα, ήρθε το 3-2 με την Τζένοα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.