ΙΤΑΛΙΑ

Ρόμα – Γιουβέντους 1-2: «Πάτησε» κορυφή! (vid)

Πήρε το «διπλό» η Γιουβέντους...

Ρόμα – Γιουβέντους 1-2: Μετά από την ισοπαλία της Ίντερ με την Αταλάντα, η Γιουβέντους έκανε αυτό που έπρεπε για να ανέβει στην κορυφή.

Είχε δύσκολη αποστολή, καθώς έπαιξε στο γήπεδο της Ρόμα, αλλά από τα πρώτα κιόλας λεπτά έδειξε τα… δόντια της! Μόλις στο 10′ το ματς ήταν στο 0-2! Στο 3′ ο Ντεμιράλ έκανε το 0-1, ενώ στο 10′ ο Ρονάλντο με πέναλτι σημείωσε το 0-2.

Η Ρόμα προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να αντιδράσει και μείωσε σε 1-2 με το πέναλτι του Περότι.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ίντερ – Αταλάντα 1-1: Την γλίτωσε…

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων όμως έμεινε εκεί και η Γιουβέντους πήρε το «διπλό» που της έδωσε την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ρόμα: Λόπεθ, Φλορέντσι, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κολάροβ, Βερετού (66′ Κριστάντε), Ντιαβαρά, Τζανιόλο (36′ Ουντέρ), Πελεγκρίνι, Περότι (82′ Κάλινιτς), Τζέκο.

Γιουβέντους: Σέζνι, Μπονούτσι, Σάντρο, Ντεμιράλ (19′ Ντε Λιχτ), Ματουιντί, Πιάνιτς, Κουαδράδο, Ράμσεϊ (69′ Ντανίλο), Ραμπιό, Ρονάλντο, Ντιμπάλα (69′ Ιγουαΐν).

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Σάββατο 11/1
Κάλιαρι – Μίλαν 0-2 (46′ Ράφαελ Λεάο, 64′ Ιμπραΐμοβιτς)
Λάτσιο – Νάπολι 1-0 (82′ Ιμόμπιλε)
Ίντερ – Αταλάντα 1-1 (4′ Μαρτίνες – 75′ Γκόζενς)

Κυριακή 12/1
Ουντινέζε – Σασουόλο 3-0 (14′ Οκάκα, 68′ Σέμα, 90′ Ντε Πολ)
Φιορεντίνα – ΣΠΑΛ 1-0 (82′ Πεσέλα)
Τορίνο – Μπολόνια 1-0 (11′ Μπερενγκέρ)
Σαμπντόρια – Μπρέσια 5-1 (34′ Λινέτι, 45′ Γιάνκτο, 69′ πεν, 90′ Κουαλιαρέλα, 77′ Καπράρι – 12′ Τσάνσελορ)
Βερόνα – Τζένοα 2-1 (55′ Βέρε, 65′ Ζακάνι / 41′ Σανάμπρια)
Ρόμα – Γιουβέντους 1-2 (68′ πεν Περότι – 3′ Ντεμιράλ, 10′ Κριστιάνο Ρονάλντο)