ΙΤΑΛΙΑ

Ρόμα – Κροτόνε 5-0: Έκανε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο

Η Ρόμα πήρε τη νίκη με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς «φιλοδώρησε» την Κροτόνε με πέντε τέρματα, στο δεύτερο ημίχρονο. Επιστροφή στην έβδομη θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Ρόμα έδειξε τα «δόντια» της στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 5-0 της Κροτόνε, για την 35η αγωνιστική της Serie A. Προσπέρασε τη Σασουόλο στη…μάχη της Ευρώπης.

Στο πρώτο ημίχρονο σπατάλησε ευκαιρίες, αλλά στο δεύτερο ήταν «σίφουνας». Ο Μαγιοράλ ήταν αυτός που έκανε την αρχή στο 47ο λεπτό. Ο Πελεγκρίνι σημείωσε μέσα σε τρία λεπτά δύο τέρματα (70′, 73′)…καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Ο Μιγκιταριάν πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, κάνοντας το 4-0 στο 78ο λεπτό. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε και πάλι ο Μαγιοράλ, στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι…κόλλησαν στη τελευταία θέση της βαθμολογίας με 18 πόντους και ήδη ετοιμάζονται για τη νέα σεζόν, στη Serie B.

Ρόμα: Φουζάτο, Ρέινολντς (59′ Σαντόν), Κουμπούλα, Ιμπάνιεζ (46′ Ζεζούς), Κάρσντορπ, Κριστάντε (80′ Ζαλέβσκι), Νταρμπό (80′ Μπόβε), Πέδρο (67′ Παστόρε), Πελεγκρίνι, Μχιταριάν, Μαγιοράλ.

Κροτόνε: Κορντάτς, Τζιτζί, Γκολέμιτς, Μαγκαγιάν, Μολίνα, Μεσίας, Τσιγκαρίνι (72′ Πετριτσιόνε), Μπεναλί (72′ Τζανελάτο), Ρέτσα (46′ Ρισπόλι), Ουνάς (87′ Ριβιέρ), Νουάνκουο.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής της Serie A

Σάββατο 8 Μαΐου

Ουντινέζε-Μπολόνια 1-1
(23’ Ντε Πολ – 82’ Ορσολίνι)

Σπέτσια-Νάπολι 1-4
(64’ Πίκολι – 15’ Ζιελίνσκι, 23’ 44’ Όσιμεν, 79’ Λοθάνο)

Ίντερ-Σαμπντόρια 5-1
(4’ Γκαλιαρντίνι, 26’, 36’ Σάντσες, 61′ Πιναμόντι, 70’ Μαρτίνες-35’ Ντιαό)

Φιορεντίνα-Λάτσιο 2-0
(32′, 89′ Βλάχοβιτς)

Κυριακή 9 Μάϊου
Τζένοα-Σασουόλο 1-2
(85’ Τσαπακόστα-14’ Ρασπαντόρι, 66’ Μπεράρντι)

Βερόνα-Τορίνο 1-1
(88′ Nτιμάρκο – 85′ Βοϊβόντα)

Μπενεβέντο-Κάλιαρι 1-3
(16′ Λαπαντούλα – 1′ Λυκογιάννης, 64′ Παβολέτι, 90′ Ζοάο Πέδρο)

Πάρμα-Αταλάντα 2-5
(78′ Μπρουνέτα, 88′ Σομ – 12′ Μαλινόφσκι, 52′ Πεσίνα, 77′, 86′ Μουριέλ, 91′ Μίραντσουκ)

Ρόμα-Κροτόνε 5-0
(47′, 90′ Μαγιοράλ, 70′, 73′ Πελεγκρίνι, 77′ Μκιταριάν)

Γιουβέντους-Μίλαν (21:45)

Βαθμολογία

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη AS Roma (@officialasroma)

«Γκέλα» η Άιντραχτ, ισοπαλία στο «ντέρμπι» παραμονής για Αρμίνια και Χέρτα (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρόμα – Κροτόνε 5-0: Έκανε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.