ΙΤΑΛΙΑ

Ρόμα – Σασουόλο 2-1: 3 στα 3 και… τρέλα Μουρίνιο στο 1000άρι του!

Το 1.000ό παιχνίδι στην προπονητική καριέρα του Ζοζέ Μουρίνιο συνδυάστηκε με νίκη, καθώς η Ρόμα επικράτησε της Σασουόλο με 2-1, κάνοντας το 3 στα 3.

H Ρόμα πέτυχε την 3η της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη Serie A, μετά τη νίκη με 2-1 της Σασουόλο σε ένα απίθανο ματς.

H ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προηγήθηκε στο 37ο λεπτό, με τον Πελεγκρίνι να εκτελεί έξυπνα με πάσα ένα φάουλ από τον άξονα και τον Κριστάντε να πετάγιεται στην πλάτη της άμυνας της Σασουόλο  για το 1-0.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 7’ ο Μπεράρντι έπειτα από μια όμορφη ενέργεια, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ντζούριτσιτς να πλασάρει από κοντά για το 1-1.

Οι «τζιαλορόσι» ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στο 90+1′ ο Ελ Σαράουι σκόραρε με «γλυκό» πλασέ στην κίνηση, με τον Ζοσέ Μουρίνιο να… μπουκάρει στο γήπεδο για να πανηγυρίσει!

Για καλή του τύχη βέβαια, το εκπληκτικό γκολ του Σκαμάκα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε μέσω του VAR, καθώς βρέθηκε εκτεθειμένος.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου

Έμπολι-Βενέτσια 1-2 (89’ πέν. Μπαϊράμι – 13’ Ανρί, 68’ Οκερέκε)

Νάπολι-Γιουβέντους 2-1 (57’ Πολιτάνο, 85’ Κουλιμπαλί – 10’ Μοράτα)

Αταλάντα-Φιορεντίνα 1-2 (65’ πεν. Ζαπάτα – 33’ πεν. 49’ πεν. Βλάχοβιτς)

Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου

Σαμπντόρια-Ίντερ 2-2 (33’ Γιοσίντα, 47’ Αουγκέλο-18’ Ντιμάρκο, 44’ Μαρτίνες)

Κάλιαρι-Τζένοα 2-3 (16′ πεν. Ζοάο Πέδρο, 56′ Τσεπιτέλι – 59′ Ντέστρο, 69′, 78′ Φάρες)

Σπέτσια-Ουντινέζε 0-1 (89′ Σάμαρτζιτς)

Τορίνο-Σαλερνιτάνα 4-0 (45′ Σανάμπρια, 65′ Μπρέμερ, 87′ Πομπεγκά, 90+1′ Λούκιτς)

Μίλαν-Λάτσιο 2-0 (45′, 67′ Ζλάταν)

Ρόμα-Σασουόλο 2-1 (37′ Κριστάντε, 90’+1′ Ελ Σαράουι – 57′ Τζούριτσιτς)