ΙΤΑΛΙΑ

Ρόμα – Σπέτσια 2-0: Χαμόγελα ξανά στην ομάδα του Μουρίνιο

Η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Ιταλίας.

Η Ρόμα του Μουρίνιο επικράτησε με 2-0 της Σπέτσια και επέστρεψε και πάλι στις νίκες το πρωτάθλημα της Ιταλίας.

Χαμόγελα κα πάλι στην ομάδα της Ρόμα μετά τη νίκη με 2-0 επί της Σπέτσια για την Serie A. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μετά την εντός έδρας βαριά ήττα με 0-3 από την Ίντερ πήρε και πάλι τρίποντο.

Οι αμυντικοί της Ρόμα «έκλεψαν» τη δουλειά των επιθετικών. Ειδικότερα, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο.

Μόλις στο 6ο λεπτό της συνάντησης, ο Σμόλινγκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. «Σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε ένας άλλος αμυντικός της ομάδας, ο Ιμπάνιεθ που στο 56ο λεπτό με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση για να μειώσουν το σκορ. Ο Μάναϊ σημείωσε το 2-1, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε από το VAR, καθώς προηγήθηκε οφσάιντ.

Ο Αφένα – Γκιάν σημείωσε και τρίτο γκολ για την ομάδα του Μουρίνιο, όμως ακυρώθηκε. Ο ποδοσφαιριστής κατέβασε αρχικά την μπάλα με το χέρι, με αποτέλεσμα να δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Γεγονός που έκανε έξαλλο τον Πορτογάλο τεχνικό.

Να σημειωθεί πως ένας 23χρονος οπαδός έπαθε ανακοπή καρδιάς την ώρα του αγώνα. Κατάφεραν να τον επαναφέρουν με απινιδωτή. Το συμβάν έγινε στη διάρκεια του ημιχρόνου. Ο άτυχος νέος μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο, «παγώνοντας» τους συνοπαδούς του στις κερκίδες.