ΙΤΑΛΙΑ

Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 1-2: Πρώτη νίκη με ασίστ του… τερματοφύλακα (vid)

Την πρώτη της νίκη στη Serie A πανηγύρισε η Σαμπντόρια και, μάλιστα, εκτός έδρας επί της Φιορεντίνα με 2-1. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 9′ με τον Κουαμέ, στο 13′ με τον Βλάχοβιτς και στο 19′ με τον Μπιράγκι. Έπειτα, ήταν η σειρά της Σαμπντόρια να κάνει φάσεις, πρώτα με τον Ραμίρες στο 21′ και αμέσως...

Την πρώτη της νίκη στη Serie A πανηγύρισε η Σαμπντόρια και, μάλιστα, εκτός έδρας επί της Φιορεντίνα με 2-1.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 9′ με τον Κουαμέ, στο 13′ με τον Βλάχοβιτς και στο 19′ με τον Μπιράγκι.

Έπειτα, ήταν η σειρά της Σαμπντόρια να κάνει φάσεις, πρώτα με τον Ραμίρες στο 21′ και αμέσως μετά με τον Κουαλιαρέλα που βρήκε δίχτυα, αλλά χωρίς να χριστεί σκόρερ επειδή έκανε φάουλ στον Ντραγκόβσκι.

Στο 36′ ο Καστροβίλι φλέρταρε με το αυτογκόλ, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, προτού ο Ντάμσγκααρντ χάσει την ευκαιρία.

Στο 38′ ο Ντραγκόβσκι δεν επέτρεψε στον Ραμίρες να χριστεί σκόρερ, αλλά στο 41′ ο Τσεκερίνι ανέτρεψε εντός περιοχής τον Κουαλιαρέλα, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα ευστόχησε στο πέναλτι και άνοιξε το σκορ.

Στο 55′ ο Καντρέβα άγγιξε το 0-2 (δοκάρι), στο 64′ απείλησε εκ νέου και τελικά στο 72′ η Φιορεντίνα ισοφάρισε με τον Βλάχοβιτς.

Στο 77′, έπειτα από χρήση VAR, ακυρώθηκε γκολ του Τόρσμπι επειδή είχε προηγηθεί χέρι του Τονέλι.

Τελικά, στο 83ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του… τερματοφύλακα Αουντέρο, ο Βαλέριο Βέρε έγραψε το 1-2 για τη Σαμπντόρια.

Να σημειωθεί ότι από τα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, μόνο το ιταλικό έχει αναδείξει γκολκίπερ-δημιουργούς, αφού πλην του Αουντέρο είχε κάνει ασίστ και ο Ράφαελ της Σπέτσια κόντρα στην Ουντινέζε.

Βέβαια, όλα αυτά δεν θα είχαν καμία αξία αν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κιέζα δε σημάδευε το δοκάρι αλλά τα δίχτυα της Σαμπντόρια.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 2/10

Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 1-2 (72’ Βλάχοβιτς – 42’ πεν. Κουαλιαρέλα, 83’ Βέρε)

20 Πάρμα 2 0 1 6

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 1-2: Πρώτη νίκη με ασίστ του… τερματοφύλακα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.