ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Από τα 11 γκολ στη νίκη η Ουντινέζε

Οι «φριουλάνι» επικράτησαν 3-1 της Τζένοα

Serie A: Η Ουντινέζε προερχόταν από δύο βαριές ήττες (7-1 Ουντινέζε, 0-4 Ρόμα).

Την Κυριακή, πάντως, κατάφερε να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα, καταγράφοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη της σεζόν.

Συγκεκριμένα, οι «φριουλάνι» επικράτησαν 3-1 της Τζένοα με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 22’ με τον Γκόραν Πάντεφ.

Η Ουντινέζε, πάντως, δεν το έβαλε κάτω, απείλησε σε δύο περιπτώσεις και στο 33’ βρήκε δίχτυα με τον Ροντρίγκο ντε Πάουλ.

Γενικώς, οι «φριουλάνι» ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο και το 1-1 τους αδικούσε.

Η δικαίωση άργησε να έρθει, αλλά σημασία έχει ότι ήρθε. Στο 87ο λεπτό ο Κεν Σέμα με ένα εκπληκτικό σουτ ανέτρεψε τα δεδομένα και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κέβιν Λαζάνια διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα απογευματινά ματς, η Βερόνα επικράτησε 2-1 της Μπρέσια, ενώ Λέτσε και Σασουόλο μοιράστηκαν τον βαθμό (2-2).

Ο Φιλίπο Φάλκο έγινε ο πρώτος παίκτης της Λέτσε από τον Μάρτιο του 2012 που σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στη Serie A (σ.σ. τότε ήταν ο Ντάβιντε Μπρίβιο).

Ο Έντι Σαλσέντο, από την πλευρά του, σε ηλικία 18 ετών και 33 ημερών έγινε ο δεύτερος νεότερος σκόρερ της Βερόνα στη Serie A, μετά τον Μόιζε Κεν, ο οποίος είχε βρει δίχτυα τον Οκτώβριο του 2017 σε ηλικία 18 ετών και 215 ημερών.

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής της Serie A

Σάββατο 2/11
Ρόμα – Νάπολι 2-1 (19′ Ζανιόλο, 55′ Βερετού – 72′ Μίλικ)
Μπολόνια – Ίντερ 1-2 (59′ Σοριάνο – 75′, 90′ πέν. Λουκάκου)
Τορίνο – Γιουβέντους 0-1 (70′ Ντε Λιχτ)

Κυριακή 3/11
Αταλάντα – Κάλιαρι 0-2 (32′ αυτ. Πάσαλιτς, 58′ Ολίβα)
Τζένοα – Ουντινέζε 1-3 (22′ Πάντεφ – 32′ Ντε Πάουλ, 87′ Σέμα, 90+4′ Λαζάνια)
Βερόνα – Μπρέσια 2-1 (50′ Σαλσέντο, 81′ Πεσίνα – 85′ Μπαλοτέλι)
Λέτσε – Σασουόλο 2-2 (18′ Λαπαντούλα, 42′ Φάλκο – 35′ Τόλιαν, 85′ Μπεράρντι)

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: Από τα 11 γκολ στη νίκη η Ουντινέζε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.