ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: «Αγκαλιάζει» τον τίτλο η Ίντερ, «αστεράτη» νίκη για Γιουβέντους

Serie A: Η Ίντερ έκανε ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι με τη Νάπολι.

Serie A: Η Ίντερ κέρδισε τη Σασσουόλο με 2-1 και έκανε ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι με τη Νάπολι με το ίδιο σκορ.

Η Ίντερ λύγισε την αντίσταση της Σασσουόλο και πήρε τη νίκη με 2-1 και πήρε βαθμολογικό…αέρα. Το σκορ άνοιξε ο Λουκάκο μόλις στο 10ο λεπτό με κεφαλιά. Στο 67ο λεπτό ο Βέλγος βρήκε τον Λαουτάρο, με τον τελευταίο να εκτελεί ιδανικά για το 2-0. Ο Τραορέ μείωσε για τους φιλοξενούμενος σε 2-1 στο 85ο λεπτό.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Νταρμιάν, Χακιμί, Μπαρέλα, Έρικσεν (59′ Σένσι), Γκαλιαρντίνι (70′ Βεσίνο), Γιανγκ, Λουκάκου, Μαρτίνες (77′ Σάντσες)

Σασσουόλο: Κονσίλι, Τολιάν (75′ Χαράσλιν), Κίρικες (90′ Καραμοκό), Μάρλον, Ροζέριο (75′ Κυριακόπουλος), Ομπιάνγκ, Λοπέζ, Τραορέ, Τζούριτσιτς, Μπογκά (80′ Οντέι), Ρασπαντόρι

Από την άλλη, η Γιουβέντους επικράτησε στο ντέρμπι επί της Νάπολι με 2-1 και πήρε προβάδισμα για την έξοδο στο Champions League. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 13ο λεπτό. Στο 73ο λεπτό ο Ντιμπάλα διπλασίασε τα τέρματα για την Γιούβε. Μάλιστα, ο Αργεντινός αφιέρωσε το τέρμα του στην μητέρα του που είχε γενέθλια. Ο Ινσίνιε έγραψε το τελικό σκορ, σκοράροντας για τη Νάπολι στο 89ο λεπτό με πέναλτι.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Σάντρο, Κουαδράδο (69′ Μακένι), Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Κιέζα (80′ Αρτούρ), Μοράτα (69′ Ντιμπάλα), Ρονάλντο

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ισάι (76′ Ρουί), Ρουίθ (89′ Πετάνια), Ντέμε (54′ Όσιμεν), Λοσάνο (54′ Πολιτάνο), Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Μέρτενς (76′ Έλμας).

Βαθμολογία

DFB Pokal: Στα ημιτελικά η Βέρντερ – Ποια είναι τα ζευγάρια

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: «Αγκαλιάζει» τον τίτλο η Ίντερ, «αστεράτη» νίκη για Γιουβέντους», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.