ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Ανάσα παραμονής για την Έμπολι

Η Έμπολι νίκησε 3-0 τη Σασουόλο και πήρε σημαντική… ανάσα στη μάχη για την παραμονή

Η Έμπολι πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, επικρατώντας της Σασουόλο με 3-0.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν την πρώτη τους νίκη έπειτα από οκτώ συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες και τη βρήκαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να τελειώσει ουσιαστικά το ματς. Ο Κρούνιτς έκανε το 1-0 με τον Κρούνιτς, ενώ ο Ακουά έκανε το 2-0 στο 37’. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ντιέγκο Φαρίας στο 60’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και στον αγώνα της Τζένοα με τη Λάτσιο. Οι Γενοβέζοι έκαναν τη μεγάλη έκπληξη και νίκησαν με 2-1 τους «λατσιάλι». Μπορεί ο Μπάντελι να άνοιξε το σκορ στο 44’ για τη Λάτσιο, ωστόσο στο 75’ ο Σανάμπρια έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ ο Κρισίτο ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 90’ (2-1)!

Τέλος, η Ουντινέζε έκανε το τρία στα τρία για τους γηπεδούχους, αφού με το τέρμα του Τεόντορτσικ στο 85’, διαμορφώθηκε το τελικό 1-0.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή 15/2

Γιουβέντους – Φροζινόνε 3-0 (6’ Ντιμπάλα, 17’ Μπονούτσι, 63’ Κρ. Ρονάλντο)

Σάββατο 16/2

Κάλιαρι – Πάρμα 2-1 (65’, 85’ Παβολέτι – 40’ Κούκα)

Αταλάντα – Μίλαν 1-3 (33′ Φρόιλερ / 45+1′ 61′ Πιάτεκ, 55′ Τσαλχάνογλου)

Κυριακή 17/2

ΣΠΑΛ – Φιορεντίνα 1-3 (36′ Πετάνια – 44′ Φερνάντες, 79′ Βερετού, 80′ Σιμεόνε, 88′ Γκέρσον)

Έμπολι – Σασουόλο 3-0 (34’ Κρούνιτς, 37’ Ακουά, 60’ Ντιέγκο Φαρίας)

Τζένοα – Λάτσιο 2-1 (75’ Σανάμπρια, 90’ Κρισίτο – 44’ Μπάντελι)

Ουντινέζε – Κιέβο 1-0 (85’ Τεόντορτσικ)

Ίντερ – Σαμπντόρια 19:00

Νάπολι – Τορίνο 21:30