ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Ανατροπή τίτλου στο 90+2′ η Μίλαν με Λάτσιο – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Serie A

Serie A: Μία τεράστια νίκη στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου πανηγύρισε σήμερα (24/4) η Μίλαν, η οποία επικράτησε 2-1 της Λάτσιο.

Το γκολ που χάρισε τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Τονάλι.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μίλαν προσπέρασε την Ίντερ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (είναι στο +1), έχοντας πάντως αγώνα περισσότερο.

Η Λάτσιο είχε αιφνιδιάσει την ομάδα του Μιλάνου, αφού μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το 26ο γκολ του Ιμόμπιλε στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Μίλαν, πάντως, ισορρόπησε την αναμέτρηση και είχε ευκαιρίες για την ισοφάριση, η οποία τελικά επιτεύχθηκε στο 50ό λεπτό με προβολή του Ολιβιέ Ζιρού.

Ο Μεσίας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 στο 62′, επομένως ο Στέφανο Πιόλι παρέμεινε σε αναμμένα κάρβουνα.

Κρούνιτς και Ιμπραΐμοβιτς επιστρατεύθηκαν για την ανατροπή. Η Μίλαν άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 84′ και το 85′ με Λεάο και Ρέμπιτς, όμως ο Στρακόσα ήταν σε ετοιμότητα. Το ρολόι κυλούσε.

Ο Ιμπραΐμοβιτς έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στο 89′, αλλά στο 90+2′ ο ίδιος παίκτης έκανε το γύρισμα, ο Τονάλι κοντρόλαρε, σούταρε και νίκησε τον σπουδαίο Στρακόσα, προκαλώντας φρενίτιδα ενθουσιασμού στις τάξεις των 10.000 φίλων της ομάδας του.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Λάτσαρι (80′ Φελίπε), Πάτρικ (80′ Χισάι), Ατσέρμπι, Ράντου (63′ Μάρουσιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (61′ Κατάλντι), Αλμπέρτο (60′ Μπάσιτς, Άντερσον, Ιμόμπιλε, Τζακάνι.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Τονάλι, Κεσιέ, Μεσίας (70′ Κρούνιτς), Ντίαθ (68′ Ιμπραχίμοβιτς), Λεάο, Ζιρού (68′ Ρέμπιτς).

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Μ. Σάββατο (23/4)

Βενέτσια – Αταλάντα 1-3 (80’ Τσέρνιγκοϊ – 44’ Πάσαλιτς, 47’ Σαπάτα, 63’ Μουριέλ)

Τορίνο – Σπέτσια 2-1 (4’, 69’ Λούκιτς – 90+7′ Μανάι)

Ίντερ – Ρόμα 3-1 (30′ Ντάμφρις, 40′ Μπρόζοβιτς, 52′ Μαρτίνες – 85′ Μεχιταριάν)

Βερόνα – Σαμπντόρια 1-1 (78′ Καπράρι – 44′ Καπούτο)

Κυριακή του Πάσχα (24/4)

Σαλερνιτάνα – Φιορεντίνα 2-1 (9′ Τζούριτς, 79′ Μπονατσόλι – 64′ Σαπονάρα)

Μπολόνια – Ουντινέζε 2-2 (6′ Χίκεϊ, 59′ Σανσόνε – 25′ Ουντότζι, 46′ Σαξές)

Έμπολι – Νάπολι 3-2 (80′ Χέντερσον, 83′, 87′ Πιναμόντι – 44′ Μέρτενς, 53′ Ινσίνιε)

Τζένοα – Κάλιαρι 1-0 (89′ Μπάντελ)

Λάτσιο – Μίλαν 1-2 (4′ Ιμόμπιλε – 50′ Ζιρού, 90+2′ Τονάλι)