ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Άνετη νίκη για την Αταλάντα

Δέκα παιχνίδια χωρίς ήττα για την Αταλάντα στη Serie A

Ακόμα μία νίκη στη Serie A κατάφερε να πάρει η εξαιρετική και φέτος Αταλάντα, επικρατώντας της Τζένοα στην έδρα της με σκορ 2-1.

Η ομάδα  του Μπέργκαμο ξεκίνησε αρκετά δυνατά καταφέρνοντας να σκοράρει μόλις στο 9ο λεπτό, ένα γκολ που, ωστόσο ακυρώθηκε από το διαιτητή της αναμέτρησης ως οφσάιντ, αφού συμβουλεύτηκε το VAR.

Η Αταλάντα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή, κάτι που δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου, η Τζένοα έχασε ευκαιρία με ένα μακρινό σουτ του Μιγκέλ Βελόσο, κάτι που δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν τελείως, με τη γηπεδούχο να γίνεται τελείως κυνική και σε διάστημα έξι λεπτών να πετυχαίνει και τα δύο της τέρματα.

Αρχικά ο Μπάροου στο 47′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 53′ ο Καστάνιε σε άδεια εστία, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το μόνο που κατάφερε η Τζένοα, ήταν να σκοράρει ένα γκολ με τον Πάντεφ στο 89′ και να κάνει το τελικό 2-1.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Χάτεμπορ, Παλομίνο, Ντζιμσίτι, Γκοσένς, Φρέουλερ, Ντε Ρον, Καστάνιε, Πάσαλιτς (46΄ Μπάροου), Ζαπάτα, Ίλισιτς (89′ Ιμπάνιεθ).

ΤΖΕΝΟΑ: Ραντού, Μπιράσκι, Ρομέρο, Ζουκάνοβιτς (56’ Περέιρα), Κρισίτο, Ραντάνοβιτς, Μπέσα, Λέραγκερ (50’ Πάντεφ), Βελόσο, Κουάμε (74΄Σανάμπρια), Λαπαντούλα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής της Serie A

Σάββατο 11/5

Αταλάντα – Τζένοα 2-1 (47’ Μπάροου, 53’ Καστάνιε – 89′ Πάντεφ)

20. Κιέβο 35 15 25-73

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: Άνετη νίκη για την Αταλάντα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.