ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Απίθανη ανατροπή από Μπολόνια – Σοκ για Λάτσιο!

Η Μπολόνια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 από την Μπρέσια, αλλά επικράτησε με 4-3!. Οι Λατσιάλι ηττήθηκαν από τη Σπαλ με ανατροπή (2-1)

Δύο μεγάλες ανατροπές επεφύλασσε η 3η αγωνιστική της Serie A, με την Μπολόνια να πετυχαίνει τη μία εξ αυτών και τη Λάτσιο να πέφτει… θύμα της πιο μικρής σε έκταση.

Αρχικά, οι «ροσομπλού» βρέθηκαν να χάνουν με 3-1 από τη Μπρέσια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη πέτυχαν τρία τέρματα και επανήλθαν εντυπωσιακά φτάνοντας στο τελικό 4-3!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ίντερ – Ουντινέζε 1-0: Κορυφή με Σένσι (vid)

Έτσι η Μπολόνια παραμένει αήττητη και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 7 βαθμούς, μαζί με την Γιουβέντους.

Οι Λατσιάλοι την «πάτησαν» από τη Σπαλ.

Η ομάδα του Ιντζάκι προηγήθηκε με πέναλτι του Ιμόμπιλε, ωστόσο ο Πετάνια έφερε το ματς στα ίσα και στις καθυστερήσεις ο Κούρτιτς έκανε την ανατροπή.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Κάλιαρι που διέλυσε την Πάρμα με 3-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσεπιτέλι που σκόραρε δις.

Στο ματς που προηγήθηκε, η Αταλάντα δραπέτευσε από την έδρα της Τζένοα με γκολ του Ζαπάτα στο 95′!

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο 14/9
Φιορεντίνα-Γιουβέντους 0-0
Νάπολι-Σαμπντόρια 2-0 (13′, 67′ Μέρτενς)
Ίντερ-Ουντινέζε 1-0 (45’ Σένσι)

Κυριακή 15/9
Τζένοα-Αταλάντα 1-2 (90+1’ πεν. Κρισίτο – 64’ πεν. Μουριέλ, 90+5’ Ζαπάτα)
Μπρέσια-Μπολόνια 3-4 (10’, 19’ Ντοναρούμα, 42’ Σιστάνα / 36’ Μπάνι, 56’ Παλάσιο, 60’ Ντένσβιλ, 80’ Ορσολίνι)
Πάρμα-Κάλιαρι 1-3 (58’ Μπαρίλα / 23’, 39’ Τσεπιτέλι, 77’ Σιμεόνε)
Σπαλ-Λάτσιο 2-1 (63’ Πετάνια, 90’+2’ Κούρτιτς / 30’ πέν. Ιμόμπιλε)
Ρόμα-Σασουόλο 19:00
Βερόνα-Μίλαν 21:45