ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Διπλά για Γιουβέντους και Νάπολι

Σβηστά το πήγαν οι Τορινέζοι, ματσάρα έγινε στη Φλωρεντία

Με εκτός έδρας νίκες ξεκίνησαν φέτος στη Serie A Γιουβέντους και Νάπολι. Ωστόσο, τα ματς τους ήταν εντελώς διαφορετικά, όπως δείχνει και το τελικό σκορ.

Η αυλαία άνοιξε στο «Ένιο Ταρντίνι». Εκεί η Γιουβέντους επέλεξε να παίξει όσο χρειαζόταν. Ήταν κυνική, το πήγε σβηστά, βρήκε το γκολ που ήθελε και «καθάρισε».

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 21′ από τον Κιελίνι ύστερα από ασίστ του Άλεξ Σάντρο. Οι «μπιανκονέρι» κατάφεραν να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους ως το φινάλε και να πάρουν το τρίποντο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μαουρίτσιο Σάρι δεν ήταν στο γήπεδο λόγω πνευμονίας. Επέλεξε, όμως, να κατεβάσει μία ενδεκάδα «παλιά». Δεν επιλέχθηκαν για το αρχικό σχήμα μεταγραφές.

Το ματς που ακολούθησε ήταν ακριβώς το αντίθετο. Τα γκολ έμπαιναν το ένα μετά το άλλο και τελικά η Νάπολι νίκησε με 4-3. Ο Πούλγκαρ έβαλε μπροστά τη Φιορεντίνα στο σκορ με πέναλτι στο 9′, αλλά πριν το ημίχρονο είχε γίνει ήδη η ανατροπή. Ο Μέρτενς ισοφάρισε από ασίστ του Ινσίνιε και ο Ιταλός επιθετικός έκανε το 1-2 με πέναλτι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μιλένκοβιτς έφερε το ματς στα ίσα και πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 2-3 από τον Καγιεχόν. Στο 65′ ο Μπόατενγκ έκανε το 3-3 και δύο λεπτά μετά ο Ινσίνιε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Λαουρίνι, Ιακοπόνι, Μπρούνο Άλβες, Γκαγλιόλο, Μπρούγκμαν (77′ Γκράσι), Ερνάνι, Μπαρίλα (85′ Καραμό), Κουλουσέφσκι (77′ Σιλιγκάρντι), Κουάσι, Ινγκλέσε.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Άλεξ Σίλβα, Πιάνιτς, Κεντίρα (63′ Ραμπιό), Ματουιντί, Ντόουγκλας Κόστα (71′ Κουαντράδο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (84′ Μπερναρντέσκι).

Serie A – 1η αγωνιστική

Σάββατο 24/8

Πάρμα-Γιουβέντους 0-1 (21’ Κιελίνι)

Φιορεντίνα-Νάπολι 3-4 (9′ πεν. Πούλγκαρ, 51′ Μιλένκοβιτς, 65′ Μπόατενγκ – 38′ Μέρτενς, 42′ πεν., 67′ Ινσίνιε, 56′ Καγιεχόν)