ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι!

Η Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια με 2-1 στο «Σαν Πάολο» στο ντέρμπι με τη Νάπολι!

«Ροντέο» έγινε στο «Σαν Πάολο» στο μεγάλο ντέρμπι της Serie A! Η Γιουβέντους έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στην Ιταλία κι έφυγε με το 2-1 από τη Νάπολι!

Η «βέκια σινιόρα» πήρε μία δύσκολη νίκη, σε ένα ιδιαίτερο επεισοδιακό παιχνίδι, που είχε από μία αποβολή για κάθε ομάδα κι ένα χαμένο πέναλτι για τη Νάπολι στο τέλος, που θα μπορούσε να της δώσει την ισοπαλία.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 24’, όταν από λάθος της άμυνας, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε την αποβολή του τερματοφύλακα Μέρετ. Δύο τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το πρώτο γκολ, όταν ο Πιάνιτς έκανε το 0-1, με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Πάντως, στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Νάπολι είχε δοκάρι με τον Ζιελίνσκι. Η Γιουβέντους πάντως δεν πτοήθηκε από το δοκάρι και στο 39’ έκανε το 0-2 με τον Τσαν.

Η δεύτερη μεγάλη ανατροπή του αγώνα, ήρθε στο 47’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πιάνιτς με δεύτερη κίτρινη.

Η Νάπολι αντέδρασε και στο 61’ μείωσε στο σκορ σε 1-2, από ενέργεια του Καγεχόν και ασίστ του Ινσίνιε.

Στο τελευταίο 20λεπτο, η Νάπολι έπαιξε τη Γιουβέντους σαν τη… γάτα με το ποντίκι, αλλά δεν βρήκε δίχτυα. Ωστόσο στο 83’ κι έπειτα από τη συμβολή του VAR, η Νάπολι πήρε πέναλτι για χέρι του Άλεξ Σάντρο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ινσίνιε, ο οποίος θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά σημάδεψε το δοκάρι!

Παρά τις έντονες αψιμαχίες μεταξύ των παικτών στα τελευταία λεπτά και τις καθυστερήσεις, δεν άλλαξε τίποτα. Έτσι η Γιουβέντους διατήρησε το αήττητο και διεύρυνε τη διαφορά στους 16 βαθμούς!

ΝΑΠΟΛΙ (Κάρλο Αντσελότι): Μερέτ, Μαλκουίτ (46’ Μέρτενς), Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Χισάι, Καγιεχόν (78’ Ούνας), Άλαν, Ρουίζ, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Μίλικ (27’ Οσπίνα).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Κανσέλο (61’ Ντε Σίλιο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Ματουιντί, Πιάνιτς, Τσαν, Ρονάλντο, Μάντζουκιτς (74’ Μπεντακούρ), Μπερναρντέσκι (85’ Ντιμπάλα).

Πρόγραμμα και αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Παρασκευή 1/3

Κάλιαρι-Ίντερ 2-1 (31′ Τσεπιτέλι, 43′ Παβολέτι – 38′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Σάββατο 2/3

Έμπολι-Πάρμα 3-3 (19′ Ντελ’ Όρκο, 59′ Καπούτο, 90+1′ Σιλβέστρε-13′ Ζερβίνιο, 45+1′ Ριγκόνι, 82′ Άλβες)

Μίλαν-Σασουόλο 1-0 (35′ Λιρόλα)

Λάτσιο-Ρόμα 3-0 (12′ Καϊσέδο, 73′ Ιμόμπιλε, 89′ Κατάλντι)