ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Η Λάτσιο «τιμώρησε» τη Μίλαν (vds)

Η Λάτσιο με γκολ στο 90+4’, πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, 1-1, από τη Μίλαν στο «Ολίμπικο»

Η Μίλαν κρατούσε μέχρι τις καθυστερήσεις την εκτός έδρας νίκη από τη Λάτσιο, όμως οι γηπεδούχοι στο 90+4’,  έφθασαν στο τελικό 1-1, σε ένα από τα ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στη Serie A.

H αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, προηγήθηκε στο 78’, με τρόπο τυχερό, ο Κεσί επιχείρησε το σουτ, η μπάλα χτύπησε σε σώμα παίκτης της Λάτσιο και κατέληξε στα δίχτυα, 0-1.

Όμως η Λάτσιο βρήκε απάντηση στο 90+4’, με τον Αργεντινό Χοακίν Κορέα να κινείται εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ να νικά τον Ντοναρούμα.

Η Μίλαν αγωνίστηκε με 3-5-2, με τον τεχνικό της Τζενάρο Γκατούζο να μην προχωρά σε αλλαγές.

H σύνθεση της Μίλαν: Ντοναρούμα,  Αμπάτε, Ροντρίγκεζ, Μπονίνι, Μπακαγιόκο, Κεσί, Καλάμπρια, Σούσο, Τσαλχάνογλου, Κουτρόνε

Ισόπαλο και το ντέρμπι της Γένοβα

Στο ντέρμπι της Γένοβα, ανάμεσα στην Τζένοα και στην Σαμπντόρια, 1-1, όλα συνέβησαν στα πρώτα 17 λεπτά.

Ο Φάμπιο Κουλιαρέλα έδωσε το προβάδισμα στη «Σαμπ», στο 8’, όμως ο Κρζσιζτόφ Πιάτεκ με εκτέλεση πέναλτι στο 17’, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο Πολωνός επιθετικός της Τζένοα έφθασε στα 10 γκολ κι οδηγεί την κούρσα των σκόρερ στη Serie A’

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

ΣΑΒΒΑΤΟ 24/11

Ουντινέζε-Ρόμα 1-0 (54’ Ντε Πολ)

Γιουβέντους-Σπαλ 2-0 (29′ Ρονάλντο, 60′ Μάντζουκιτς)

Ίντερ-Φροζινόνε 3-0 (10’, 82’ Μπαλντέ, 57’ Μαρτίνες)

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/11

Πάρμα-Σασουόλο 2-1 (6’ Ζερβίνιο, 25’ Μπρούνο Άλβες – 36’ πεν. Μπαμπακάρ)

Μπολόνια-Φιορεντίνα 0-0

Έμπολι-Αταλάντα 3-2 (42’ Λα Γκουμίνα, 77’ αυτ. Μαζιέλο, 90’ Σιλβέστρε / 33’ Φρέουλερ, 40’ Χατεμπόερ

Νάπολι-Κιέβο 0-0

Λάτσιο-Μίλαν 1-1 (90+4’ Κορέα – 78’ Κεσί)

Τζένοα-Σαμπντόρια 1-1 (17’ πέν. Πιάτεκ – 8’ Κουλιαρέλα)