ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Η Μίλαν κάνει δώρο το scudetto στην Ίντερ!

Η Μίλαν γλίτωσε στις καθυστερήσεις την εντός έδρας ήττα από την Ουντινέζε (1-1) αλλά δίνει την ευκαιρία στην Ίντερ να φύγει στο +6!

Η Μίλαν χρειάστηκε ένα πέναλτι του Κεσιέ στο 96′ για να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Ουντινέζε, αλλά βλέπει πλέον τον τίτλο να απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από τα χέρια της.

Η Μίλαν γλίτωσε την ήττα-σοκ εντός έδρας από την Ουντινέζε, αφού ισοφάρισε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1.

Aλλά δίνει την ευκαιρία στην Ίντερ εφόσον κερδίσει την Πέμπτη την Πάρμα εκτός έδρας να εκτοξεύσει τη διαφορά από την κορυφή της Serie A στους 6 βαθμούς.

Ο Ροντρίγκο Μπεκάο στο 68′ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Κεσί ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι για να σώσει ό,τι σώζεται για τη Μίλαν (1-1).

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Γένοβας, αφού Τζένοα και Σαμπντόρια έμειναν στο 1-1.

Η Αταλάντα έπιασε την Γιουβέντους στην τρίτη θέση, καθώς διέλυσε με 5-1 την Κροτόνε.

Μεγάλο «διπλό» της Ρόμα με 2-1 στη Φιορεντίνα, την έφερε ξανά σε απόσταση βολής από την τετράδα, ενώ η Βερόνα πέρασε με το εμφατικό 3-0 από την έδρα της Μπενεβέντο και πλησίασε την επτάδα.

Δεύτερη σερί νίκη για την Κάλιαρι, που λύγισε 1-0 την Μπολόνια και ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού ξεπερνώντας την Τορίνο.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Τρίτη 2/3

Λάτσιο – Τορίνο (Ματαίωση)
Γιουβέντους – Σπέτσια 3-0 (62′ Μοράτα, 71′ Κιέζα, 89′ Ρονάλντο)

Τετάρτη 3/3

Σασουόλο – Νάπολι 3-3 (34′ Μαξίμοβιτς αυτ., 45’+1′ Μπεράρντι πέν., 90’+5′ Καπούτο πέν. – 38′ Ζιελίνσκι, 72′ Ντι Λορέντσο, 90′ Ινσίνιε πέν.)
Κάλιαρι – Μπολόνια 1-0 (19′ Ρουγκάνι)
Μπενεβέντο – Βερόνα 0-3 (25′ Φαραόνι, 34′ αυτ. Φούλον, 50′ Λαζάνια)
Τζένοα – Σαμπντόρια 1-1 (52′ Τζαπακόστα – 77′ Τονέλι)
Μίλαν – Ουντινέζε 1-1 (90’+7′ πέν. Κεσί – 68′ Μπεκάο)
Φιορεντίνα – Ρόμα 1-2 (60′ αυτ. Σπινατσόλα – 48′ Σπινατσόλα, 88′ Ντιαβαρά)
Αταλάντα – Κροτόνε 5-1 (12′ Γκόζενς, 48′ Παλομίνο, 50′ Μουριέλ, 58′ Ίλιτσιτς, 86′ Μίραντσουκ – 23′ Νουάνκο)