ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Η Μίλαν πάει φουλ για Champions League

Η Έμπολι κράτησε για ένα ημίχρονο, αλλά η Μίλαν επικράτησε 3-0 με μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο μισό του αγώνα

Η Μίλαν μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο με την Έμπολι, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα κι επικράτησε με 3-0.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διασπάσουν την πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Έμπολι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό μόνο για το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν στο δεύτερο μισό του αγώνα και ο Πιάτεκ άνοιξε το σκορ στο 49’ κάνοντας το 1-0, ενώ μείωσε στο ένα γκολ τη διαφορά από τον Κριστιάνο Ρονάλντο στον πίνακα των σκόρερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κεσιέ διπλασίασε τα τέρματα της Μίλαν και ο Καστιγέχο διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 67’.

ΜΙΛΑΝ (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Κόντι, Μουσάτσιο, Ρομανιόλι, Ρικάρντο Ροδρίγκεθ, Κεσιέ, Μπακαγιοκό (80’ Μπίγλια), Πακετά (69’ Μπορίνι), Καστιγιέχο, Πιάτεκ (69’ Κουτρόνε), Τσαλχάνογλου.

ΕΜΠΟΛΙ (Τζιουζέπε Ιακίνι): Ντραγκόβσκι, Ντι Λορέντσο, Βέσελι, Σιλβέστρε, Ντελ’ Όρκο, Άκουα (66’ Ουτσάν), Μπενασέ, Κρούνιτς, Πασκουάλ (74’ Πάγιατς), Καπούτο, Φαρίας (66’ Λα Γκούμινα).