ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Η Ρόμα του Μουρίνιο έκανε «πάρτι», ακολούθησε και η Μίλαν!

Ρόμα και Μίλαν συνέχισαν με άνετες νίκες, κάνοντας το δύο στα δύο στη δεύτερη αγωνιστική της Serie A.

Serie A: Τρομερό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Ιταλίας για Ρόμα και Μίλαν. Η ομάδα του Μουρίνιο ήταν καθηλωτική, ενώ οι Ροσονέρι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης.

Η Ρόμα έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι με την Σαλερνιτάνα και επιβλήθηκε εκτός έδρας με 0-4. Ο Μουρίνιο έχει δώσει ήδη το στίγμα του, με την ομάδα να παίζει ελκυστικό και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Οι Ρωμαίοι ήταν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, που ξεπερνούσε ακόμα και το 80%. Οι ποδοσφαιριστές «πυροβολούσαν» την αντίπαλη εστία, αφήνοντας τους γηπεδούχους απλά να παρακολουθούν.

Στο πρώτο μέρος, η κυριαρχία των φιλοξενούμενων δεν απέφερε κάποιο γκολ. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ στο 48′, με τον Βερετούτ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 52′, σε ένα δυναμικό ξεκίνημα.

Ο Άμπραχαμ ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκανε το 0-3 στο 69′, ενώ και πάλι ο Πελεγκρίνι ήταν αυτός που σημείωσε το τελικό 0-4 στο 79ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Μίλαν ήταν σοβαρή και δεν άφησε περιθώρια στην Κάλιαρι, επικρατώντας με 4-1. Ο Τονάλι έκανε την αρχή για τους γηπεδούχους στο 12ο λεπτό, με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ.

Ο Ντειόλα ισοφάρισε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους στο 15ο λεπτό. Όμως, δύο λεπτά αργότερα, η Μίλαν προηγήθηκε και πάλι, με γκολ του Λεάο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και βρήκαν και άλλο γκολ στην αντεπίθεση. Ο Ζιρού με πλασέ στη κίνηση στο 24ο λεπτό σημείωσε το 3-1. Ο Γάλλος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ με πέναλτι στο 43′, με εκτέλεση πέναλτι.