ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Μεγάλο διπλό στο Τορίνο και ζωντανή η Ίντερ – Η βαθμολογία

Με πέναλτι του Τσαλχάνογλου η Ίντερ νίκησε τη Γιουβέντους και έμεινε στο -3 από την κορυφή. Τρίποντο είχε πανηγυρίσει και η Νάπολι νωρίτερα.

Οι τρεις τους μέχρι τέλους; Πολύ πιθανό στη Serie A! Η μάχη των Ίντερ, Νάπολι και Μίλαν συνεχίζεται για την κούπα. Οι πρωταθλητές έκαναν μεγάλο διπλό στο Τορίνο επί της Γιουβέντους με 1-0 και «απάντησαν» έτσι στην επίσης σημαντική εκτός έδρας νίκη των «παρτενοπέι».

Το παιχνίδι έγινε ροντέο. Τα νεύρα ήταν τεντωμένα, η πίεση μεγάλη και στους δύο και όλα κρίθηκαν σε ένα πέναλτι. Το έκανε χωρίς κανέναν λόγο ο Μοράτα και η Ίντερ έτσι «απέδρασε». Σκόρερ ο Τσαλχάνογλου. Αρχικά, μάλιστα, ο Στσέσνι απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης μπήκε γκολ. Ο διαιτητής έδωσε επανάληψη γιατί είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή ο Ντε Λιχτ και ο Τσαλχάνογλου με τη δεύτερη σκόραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους ήταν αναμενόμενα πιο επιθετική. Πήρε την μπάλα, έφτιαξε ευκαιρίες και το αποκορύφωμα ήταν το δοκάρι του Ζακάρια. Η Ίντερ αμυνόταν, άντεξε και πανηγύρισε έτσι πολύτιμο τρίποντο. Με ματς λιγότερο από τη Νάπολι πήγε στο -3.

Εκείνη νωρίτερα είχε περάσει από το Μπέργκαμο. Ο Ινσίνιε με πέναλτι στο 14′ άνοιξε το σκορ και από δική του ασίστ ο Πολιτάνο έκανε το 0-2 στο 37′. Ο Ντε Ρουν μείωσε στο 58′ και ο Έλμας διαμόρφωσε το τελικό 1-3 για τους πρωτοπόρους μαζί με τη Μίλαν. Βέβαια, η τελευταία παίζει τη Δευτέρα (4/4). Αντίπαλος εντός έδρας η Μπολόνια, η οποία φιγουράρει στη μέση της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Σάββατο 2/4

Σπέτσια-Βενέτσια 1-0 (90’+4′ Γκιασί)

Λάτσιο-Σασουόλο 2-1 (17′ Λατσάρι, 51′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 90’+4′ Τραορέ)

Σαλερνιτάνα-Τορίνο 0-1 (18′ πεν. Μπελότι)

Κυριακή 3/4

Φιορεντίνα-Έμπολι 1-0 (58’ Γκονζάλες)

Αταλάντα-Νάπολι 1-3 (58’ Ντε Ρόουν – 14’ πέν. Ινσίνιε, 37’ Πολιτάνο, 81’ Ελμάς)

Ουντινέζε-Κάλιαρι 5-1 (38’ Μπεκάο, 45’, 49’, 73’ Μπέτο, 59’ Μολίνα – 32’ Ζοάο Πέδρο)

Σαμπντόρια-Ρόμα 0-1 (27′ Μκιταριάν)

Γιουβέντους-Ίντερ 0-1 (45+5′ πέν. Τσαλχάνογλου)