ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Συνεχίζεται το θρίλερ – Μετά τη Μίλαν νίκησε και η Ίντερ

Πολύ σημαντική νίκη με 1-0 επί της Φιορεντίνα πανηγύρισε η Μίλαν, ενώ ακολουθεί η Ίντερ που πέρασε από το Ούντινε. Γιουβέντους για Champions Leauge με δύο γκολ του Μπονούτσι.

Μαζί της έως το τέλος! Η Ίντερ πήρε μία ακόμη νίκη στη Serie A νικώντας με 2-1 την Ουντινέζε και πήγε έτσι πλησίασε ξανά στους δύο βαθμούς τη Μίλαν.

Πέρισιτς και Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκαν δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο και τα δύο δικά τους τέρματα ήταν εκείνα που έκριναν το ματς. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Πουσέτο στο 72′. Τρεις στροφές μένουν στο πρωτάθλημα και όλα είναι πιθανά. Κάθε ματς και ένας τελικός για τις δύο ομάδες του Μιλάνου.

Με Λεάο η Μίλαν

Το πήρε και αυτό! Μετά το διπλό στη Ρώμη επί της Λάτσιο η Μίλαν νίκησε στο τέλος και τη Φιορεντίνα και έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση της Serie A.

Οι «βιόλα», που γνώρισαν τέταρτη ήττα στη σειρά, είχαν μία μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά για να ανοίξουν το σκορ. Στη συνέχεια ήταν οι γηπεδούχοι εκείνοι που είχαν καλές στιγμές για να βρουν δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος της Μίλαν για σημαντικό χρονικό διάστημα, αλλά στο 76′ χρειάστηκε και ο Μενιάν για να κάνει μία σημαντική επέμβαση. Το 0-0 έμεινε έως το 82′. Εκεί ο Τερατσιάνο έκανε σοβαρό λάθος και ο Λεάο τον τιμώρησε γράφοντας το 1-0.

«Στα αστέρια» μέσω Μπονούτσι η Γιουβέντους!

Όταν είσαι η Γιουβέντους σίγουρα δεν μπορείς να πανηγυρίζεις που εξασφάλισες απλά την έξοδο στο Champions League, ωστόσο είναι προτιμότερο από ένα… πατατράκ.

H «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε της ουραγού Βενέτσια με 2-1 στο «Allianz Stadium» και έτσι έβαλε οριστικό τέλος στο οποιοδήποτε άγχος για την είσοδο στην πρώτη τετράδα της φετινής σεζόν.

Ο Λεονάρντο Μπονούτσι, ανήμερα των 35ων γενεθλίων του, έμελλε να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του, στο 7′ και στο 76′, φτάνοντας συνολικά τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα.

Ενδιάμεσα, ο Αράμου είχε ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους (71′), οι οποίοι αυτή τη στιγμή φαντάζουν το ακλόνητο φαβορί για να αποχαιρετήσουν την κατηγορία.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Σάββατο (30/04)

Κάλιαρι-Βερόνα 1-2 (57′ Ζοάο Πέδρο – 8′ Μπαράκ, 44′ Καπράρι)

Νάπολι-Σασουόλο 6-1 (7′ Κουλιμπαλί, 15′ Οσιμέν, 19′ Λοσάνο, 21′, 54′ Μέρτενς, 80′ Ραχμάνι – 87′ Λοπέζ)

Σαμπντόρια-Τζένοα 1-0 (25’ Σαμπίρι)

Σπέτσια-Λάτσιο 3-4 (9’ Αμιάν, 35’ Αγκουντέλο, 56’ Χριστόφ – 33’ πέν. Ιμόμπιλε, 54’ αυτ. Προβεντέλ, 68’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 90’ Ατσέρμπι)

Κυριακή (01/05)

Γιουβέντους-Βενέτσια 2-1 (7’, 76’ Μπονούτσι-71’ Αράμου)

Έμπολι-Τορίνο 1-3 (56′ Ζουρκόφσκι – 79′, 87′, 90’+6′ Μπελότι)

Η βαθμολογία της Serie A

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: Συνεχίζεται το θρίλερ – Μετά τη Μίλαν νίκησε και η Ίντερ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.