ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Σάρωσε η Ρόμα, με ανατροπή η Νάπολι (vids)

Serie A: Η Ρόμα επιβλήθηκε 5-1 εκτός έδρας της Μπολόνια και απέδειξε ξανά ότι είναι ιδιαίτερα παραγωγική την εφετινή σεζόν.

Τρία γκολ σε 15 λεπτά έβαλαν οι φιλοξενούμενοι, οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ του Κριστάντε, αλλά ακολούθησαν ακόμα δύο… παστέλια.

Άνετη νίκη πανηγύρισε στο Μπέργκαμο η Αταλάντα, καθώς υπέταξε με 3-0 την Φιορεντίνα, ενώ η Νάπολι επικράτησε 2-1 της Σαμπντόρια με ανατροπή στο β’ ημίχρονο.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Παρασκευή 11/12

Σασουόλο – Μπενεβέντο 1-0 (7′ πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 12/12

Κροτόνε – Σπέτσια 4-1 (7′, 90+6′ Μεσίας, 49′ Ρέκα, 56′ Ενρίκε – 18′ Φαρίας)

Τορίνο – Ουντινέζε 2-3 (66′ Μπελότι, 67′ Μπονατσόλι – 24′ Πουτσέτο, 54′ Ντε Πολ, 69′ Νεστορόβσκι)

Λάτσιο – Βερόνα 1-2 (56′ Καϊσέντο – 45′ αυτ. Λατσάρι, 67′ Ταμέζ)

Κυριακή 13/12

Κάλιαρι – Ίντερ 1-3 (42′ Σοτίλ – 77′ Μπαρέλα, 84′ Ντ’Αμπρόζιο, 90+4′ Λουκακού)

Αταλάντα – Φιορεντίνα 3-0 (44′ Γκόζενς, 55′ Μαλινόβσκι, 63′ Τολόι)

Μπολόνια – Ρόμα 1-5 (24′ αυτ. Κριστάντε – 5′ αυτ. Πόλι, 11 Τζέκο, 15′ Πελεγκρίνι, 35′ Βερετού, 44′ Μιχιταριάν)

Νάπολι – Σαμπντόρια 2-1 (53′ Λοσάνο, 68′ Πετάνια – 20′ Γιάνκτο)

Τζένοα – Γιουβέντους (19:00)

Μίλαν – Πάρμα (21:45)