ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Σφυροκόπημα από «Γιούβε», αλλά παραλίγο να γκελάρει (vid)

Λίγο έλειψε να χάσει βαθμούς η Γιουβέντους...

Serie A: Παρά το γεγονός ότι η Γιουβέντους θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς από νωρίς, λίγο έλειψε να χάσει βαθμούς από την Μπολόνια.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας κατάφεραν να προηγηθούν στο 19′ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 26′ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Λαρανγκέιρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς. Μόλις στο 56′ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Πιάνιτς. Και στη συνέχεια έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ίντερ: Στο… κυνήγι για δύο μέσους ο Κόντε

Η Μπολόνια όμως δεν τα παράτησε και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων είχε δοκάρι! Συγκεκριμένα ο Σανταντέρ είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έκανε ανάποδο ψαλίδι και έδιωξε ο Μπουφόν!

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Μπουφόν, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Αλεξ Σάντρο, Κεντίρα (62′ Μπεντανκούρ), Πιάνιτς, Ραμπιό (73′ Ματουιντί), Μπερναρντέσκι, Ρονάλντο, Ιγουαΐν (82′ Ντιμπάλα).

Μπολόνια (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς): Σκορούπσκι, Μπαγέ, Μπάνι, Ντανίλο, Κρέιτσι, Πόλι (82′ Τζεμαϊλί), Σβάνμπεργκ (80′ Ολσεν), Ορσολίνι, Σοριάνο, Σανσόνε (80′ Σανταντέρ), Παλάσιο.

Τα αποτελέσματα
Λάτσιο – Αταλάντα 3-3 (69′ Ιμόμπιλε, 70′ Κορέα, 90+2′ Ιμόμπιλε με πέναλτι – Φρούτο 23′ και 28′, Γκόμες 37′)

Νάπολι – Βερόνα 2-0 (37′ και 67′ Μίλικ)