ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Στο 88′ η Γιουβέντους τη Σασουόλο – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Serie A

Serie A: Με γκολ του Κεν στο 88ο λεπτό, η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Σασουόλο, σε αναμέτρηση για την 34η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Κυριακόπουλο να αρχίζει τη φάση, τον Μπεράρντι να τη συνεχίζει και τον Ρασπαντόρι να βρίσκει δίχτυα.

Η Γιουβέντους απάντησε στο 45′ με τον Ντιμπάλα, έπειτα από ασίστ του Ζακάρια.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή με τον Κεν και μείωσαν στον έναν βαθμό τη διαφορά από την τρίτη Νάπολι.

Ο 22χρονος Ιταλός έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίγκλι, Μούλντουρ, Κίρικες, Αιχάν, Κυριακόπουλος, Λόπεζ, Φρατέσι (88′ Ενρίκε), Μπεράρντι (79′ Ντεφρέλ), Ρασπαντόρι, Τραορέ (79′ Τζούριτσιτς), Σκαμάτσα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέζνι, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι (55′ Κιελίνι), Άλεξ Σάντρο, Μπερναντέστσι (88′ Μιρέτι), Ντενίλο, Ζακαρια, Ραμπιό, Ντιμπάλα (55′ Βλάχοβιτς), Μοράτα (67′ Κεν).

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Μ. Σάββατο (23/4)

Βενέτσια – Αταλάντα 1-3 (80’ Τσέρνιγκοϊ – 44’ Πάσαλιτς, 47’ Σαπάτα, 63’ Μουριέλ)

Τορίνο – Σπέτσια 2-1 (4’, 69’ Λούκιτς – 90+7′ Μανάι)

Ίντερ – Ρόμα 3-1 (30′ Ντάμφρις, 40′ Μπρόζοβιτς, 52′ Μαρτίνες – 85′ Μεχιταριάν)

Βερόνα – Σαμπντόρια 1-1 (78′ Καπράρι – 44′ Καπούτο)

Κυριακή του Πάσχα (24/4)

Σαλερνιτάνα – Φιορεντίνα 2-1 (9′ Τζούριτς, 79′ Μπονατσόλι – 64′ Σαπονάρα)

Μπολόνια – Ουντινέζε 2-2 (6′ Χίκεϊ, 59′ Σανσόνε – 25′ Ουντότζι, 46′ Σαξές)

Έμπολι – Νάπολι 3-2 (80′ Χέντερσον, 83′, 87′ Πιναμόντι – 44′ Μέρτενς, 53′ Ινσίνιε)

Τζένοα – Κάλιαρι 1-0 (89′ Μπάντελ)

Λάτσιο – Μίλαν 1-2 (4′ Ιμόμπιλε – 50′ Ζιρού, 90+2′ Τονάλι)