ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Στο «κυνήγι» η Μίλαν, ελπίδες για Νάπολι

Η Μίλαν κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τη Ρόμα και να παραμείνει στο κυνήγι του τίτλου του πρωταθλητή στην Ιταλία.  Η Μίλαν ήταν η μεγάλη νικήτρια του δύσκολου αγώνα κόντρα στη Ρόμα για της 24η αγωνιστική της Serie A. Οι Ροσονέρι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, καθώς κυριάρχησαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο....

Η Μίλαν κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τη Ρόμα και να παραμείνει στο κυνήγι του τίτλου του πρωταθλητή στην Ιταλία.

Η Μίλαν ήταν η μεγάλη νικήτρια του δύσκολου αγώνα κόντρα στη Ρόμα για της 24η αγωνιστική της Serie A.

Οι Ροσονέρι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, καθώς κυριάρχησαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Το γκολ μάλιστα ήρθε στο 43ο λεπτό. Ο Φάσιο βρήκε τον Καλάμπρια μέσα στην περιοχή, με τον Κεσί να μετατρέπει την παράβαση σε γκολ. Η φάση ελέγχθηκε και με VAR.

Η Ρόμα μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος. Κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά, με τον Βερετού στο 50ο λεπτό της συνάντησης με απίθανο πλασέ από τα όρια της περιοχής.

Η Μίλαν δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Ο Ρέμπιτς ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο 58ο λεπτό, με τον επιθετικό της Μίλαν να κάνει τρομερή κίνηση και να εκτελεί ιδανικά, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη η Μίλαν έμεινε ζωντανή στην κούρσα του πρωταθλήματος μετά την ήττα από την Ίντερ, μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς.

Ρόμα: Λόπεζ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Φάτσιο (Πέρεζ 62′), Κάρσντορπ, Βιγιάρ (Ελ Σαράουι 70′), Βερετού (Ντιαουαρά 79′), Σπινατσόλα, Πελεγκρίνι, Μικιταριάν, Μαγιοράλ (Πέδρο 79′).

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ερναντέζ, Τομόρι, Κιάερ, Καλάμπρια, Κεσιέ, Τοναλί (Μέιτε 83′), Σαλεμάκερς (Καστιγιέχο 83′), Τσαλχάνογλου (Ντίαθ 46′), Ρέμπιτς (Κρούνιτς 67′), Ιμπραΐμοβιτς(Λεάο 56′).

Νάπολι – Μπενεβέντο 2-0: Τρίποντο με «φόντο» champions league

Η Νάπολι κανε το καθήκον της στην αναμέτρηση με την Μπενεβέντο και μπήκε για τα καλά σε «τροχιά» champions league.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο κέρδισε με 2-0 την Μπενεβέντο και πλέον βρίσκεται στην 6η θέση και τρεις βαθμούς πίσω από την 4η Αταλάντα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Μέρτενς, με κοντινή προβολή. Τρία λεπτά αργότερα το γκολ του Ζιελίνσκι ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 66ο λεπτό η Νάπολι «κλείδωσε» τη νίκη της με δεύτερο τέρμα. Ειδικότερα ο Πολιτάνο στο 66ο λεπτό έγραψε το τελικό σκορ, από κοντινή απόσταση.

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ρουίθ, Μπακαγιόκο, Πολιτάνο (85′ Χισάι), Ζιελίνσκι (82′ Μακσίμοβιτς), Ινσίνιε, Μέρτενς (82′ Ελμάς)

Μπενεβέντο: Μοντιπό, Ντεπάολι, Τούια, Μπάρμπα, Φουλόν (65′ Λετίτσια), Χετεμάι, Στσιαταρέλα (45′ Ινσίνιε), Βιόλα, Ιονίτα (83′ Μοντσίνι), Καπράρι (65′ Σάου), Λαπαντούλα (70′ Γκάιτς).