ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Ξέσπασε στη Σασουόλο με εξάρα η Νάπολι

Η Νάπολι διέλυσε με το εμφατικό 6-1 τη Σασουόλο και επέστρεψε έτσι στις νίκες στη Serie A.

Ξύπνησε αργά! Το πρωτάθλημα έχει χαθεί, αλλά το ritiro φαίνεται πως έπιασε τόπο και η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες στη Serie A με το εμφατικό 6-1 επί της Σασουόλο.

Δύο ασίστ στο πρώτο τέταρτο είχε ο Ινσίνιε με τους Κουλιμπαλί και Όσιμεν να γράφουν το 2-0. Έως το 21′ είχαν μπει άλλα δύο γκολ από τους Λοσάνο και Μέρτενς. Το πόδι έμεινε στο γκάζι και ο Βέλγιος βρήκε δίχτυα ξανά στο 54′, ενώ στο 80′ ο Ραμχάνι έγραψε το 6-0. Μοναδική αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν να σημειώσουν το γκολ της τιμής με τον Λόπες στο 87′ λόγω της αποβολής του στο παιχνίδι με τη Γιουβέντους.

Αυτή η νίκη δεν αλλάζει σχεδόν τίποτα για τους «παρτενοπέι». Με ματς παραπάνω βρίσκονται στο -4 από τη Μίλαν και θα πρέπει τόσο εκείνη όσο και η Ίντερ να αυτοκτονήσουν στα τέσσερα παιχνίδια που έχουν να δώσουν για να κατακτήσει το πρωτάθλημα η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι.

Στο άλλο ματς που γινόταν την ίδια ώρα, η Ελλάς Βερόνα επικράτησε με 2-1 της Κάλιαρι και την κράτησε πολύ χαμηλά. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού μπήκε ο Παναγιώτης Ρέτσος για τους φιλοξενούμενους, ενώ λεπτό δεν αγωνίστηκε ο Μπάμπης Λυκογιάννης για την Κάλιαρι.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Σάββατο (30/04)

Κάλιαρι-Βερόνα 1-2 (57′ Ζοάο Πέδρο – 8′ Μπαράκ, 44′ Καπράρι)

Νάπολι-Σασουόλο 6-1 (7′ Κουλιμπαλί, 15′ Οσιμέν, 19′ Λοσάνο, 21′, 54′ Μέρτενς, 80′ Ραχμάνι – 87′ Λοπέζ)

Σαμπντόρια-Τζένοα (19:00)

Σπέτσια-Λάτσιο (21:45)