ΙΤΑΛΙΑ

Σπαλ – Φιορεντίνα 1-4: «Καθάρισε» με 3 γκολ σε 10 λεπτά

Η Φιορεντίνα έφυγε με τη νίκη 4-1 από την έδρα της Σπαλ και παρέμεινε στην διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου μέσω πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, καθώς ο Λατσάρι αποχώρησε τραυματίας μόλις στο 12ο λεπτό για να πάρει τη θέση του ο Μούρτζια. Στο 36ο λεπτό ο Πετάνια πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ, με το προβάδισμα ωστόσο να διατηρείται μόλις για 8 λεπτά. Λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο, ο Φερνάντες έκανε σουτ εκτός περιοχής, νικώντας τον Βιβιάνο και φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 74ο λεπτό o Βαλότι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR. Οι «βιόλα» βρήκαν τις  λύσεις στη συνέχεια, καθώς o Βερετού δεν έχασε την ευκαιρία να γράψει το 1-2 από το πέναλτι στο 79’, ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Σιμεόνε σκόραρε ύστερα από μία εκπληκτική κούρσα από το κέντρο.

To κεράσακι στην τούρτα έβαλε ο Γκέρσον στο 88ο λεπτό κλέβοντας τη μπάλα και νικώντας τον Βιβιάνο σε τετ α τετ. Αυτό ήταν το 8ο συνεχόμενο παιχνίδι σε πρωτάθλημα και κύπελλο που μένει αήττητη η ομάδα του Πιόλι. Από την άλλη, η Σπαλ ηττήθηκε ύστερα από 6 διαδοχικές ισοπαλίες στην έδρα της.

Σπαλ (Λ. Σεμπλίτσι): Βιβιάνο, Τσιόνεκ, Μπονιφάζι, Φελίπε (86’ Φλοκάρι), Λατσάρι (13’ Μούρτζια), Βαλότι, Βαλντιφιόρι (46’ Σκιαταρέλα), Κούρτιτς, Φαρές, Αντενούτσι, Πετάνια.

Φιορεντίνα(Σ. Πιόλι): Λαφόν -Μιλένκοβιτς, Τσεκερίνι (46’ Λαουρίνι), Βίτορ Ουγκό,  Μπιράγκι – Μπενάσι (72’ Σιμεόνε), Βερετού, Φερνάντες (82’ Νταμπό), Γκέρσον,  Μουριέλ, Κιέζα

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή 15/2
Γιουβέντους – Φροζινόνε 3-0 (6’ Ντιμπάλα, 17’ Μπονούτσι, 63’ Κρ. Ρονάλντο)

Σάββατο 16/2
Κάλιαρι – Πάρμα 2-1 (65’, 85’ Παβολέτι – 40’ Κούκα)
Αταλάντα – Μίλαν 1-3 (33′ Φρόιλερ / 45+1′ 61′ Πιάτεκ, 55′ Τσαλχάνογλου)

Κυριακή 17/2
ΣΠΑΛ – Φιορεντίνα 1-3 (36′ Πετάνια – 44′ Φερνάντες, 79′ Βερετού, 80′ Σιμεόνε, 88′ Γκέρσον)

20 Κιέβο 23 9 19 47

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σπαλ – Φιορεντίνα 1-4: «Καθάρισε» με 3 γκολ σε 10 λεπτά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.