ΙΤΑΛΙΑ

Στο ύψος της με Ντιμπάλα (vid)

Η Γιουβέντους αν και δυσκολεύτηκε από την ουραγό Μπενεβέντο νίκησε με 4-2, με χατ τρικ του Αργεντινού και παρέμεινε στην κορυφή

Η Γιουβέντους είδε δυο φορές να προηγείται και ισάριθμες να ισοφαρίζεται από την ουραγό Μπενεβέντο, ωστόσο στάθηκε στο ύψος της και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάουλο Ντιμπάλα που πέτυχε χατ-τρικ, κατάφερε να φύγει νικήτρια με 4-2 και να παραμείνει χωρίς απώλειες στην κορυφή.

Το παιχνίδι ήταν πλούσιο σε φάσεις και γκολ.
Η “Μεγάλη Κυρία” προηγήθηκε στο 16΄με τον Ντιμπάλα, μετά από ασίστ του Κουαδράδο αλλά στο 24΄ο Ντιαμπατέ ισοφάρισε.

Ο Ντιμπάλα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έστειλε την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια, όμως και πάλι ο Ντιαμπατέ ισοφάρισε στο 51΄.

Απο κει και μετά η Γιούβε σοβαρεύτηκε και με πέναλτι του Ντιμπάλα στο 74΄και τέρμα του Ντούκλας Κόστα στο 82΄διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Πουτζιόνι, Σανιά, Τόσκα, Τζιμσιτί, Βενούτι, Βιόλα, Σάντρο (81΄Ντελ Πίντο), Μπρινιόλα (62΄Κατάλντι), Γκιλιέρμε, Ντούρισιτς, Ντιαμπατέ (70΄ Ιεμέλλο)
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σκζέσνι, Λιχστάινερ, Μπενάτια, Σάντρο, Ρουγκανί, Ματουιντί, Μαρκίζιο (63΄Ιγκουαίν), Πιάνιτς, Κουαδράδο (58΄Κόστα), Μάντζουκιτς (78΄Κεντίρα), Ντιμπάλα.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

ΣΑΒΒΑΤΟ (7/3)
Μπενεβέντο- Γιουβέντους 2-4 (24΄, 51΄Ντιαμπατέ – 16΄, 45΄+3΄ πεν., 74΄πεν. Ντιμπάλα, 82΄Κόστα)