ΙΤΑΛΙΑ

Συνήλθε με «τεσσάρα» η Ίντερ

Οι «νερατζούρι» επιβλήθηκαν 4-0 της Κάλιαρι και ανέβηκαν στην 3η θέση

Έπειτα από τρεις διαδοχικές απώλειες, η Ίντερ… ξεμπούκωσε με 4-0 επί της Κάλιαρι στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» και ανέβηκε στην 3η θέση (με ματς περισσότερο από Ρόμα και Λάτσιο).

Στο 3’ του α’ ημιχρόνου ο Ζοάο Κανσέλο άνοιξε το σκορ και στο ίδιο λεπτό του β’ μέρους ο Μάουρο Ικάρντι διπλασίασε το προβάδισμα των «νερατζούρι».

Στο ενδιάμεσο ο Ραφίνια σημάδεψε δοκάρι, η Ίντερ έφτασε τα 22 συνολικά την εφετινή σεζόν, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Αυτή είναι η κορυφαία χρονιά του Aργεντινού στη Serie A, αφού έφτασε τα 25 γκολ και ξεπέρασε τα 24 της περυσινής σεζόν.

Ο Μαρσέλο Μπρόζοβιτς κλείδωσε τη νίκη της Ίντερ στο 60’ και μισή ώρα αργότερα ένας συμπατριώτης του (Ιβάν Πέρισιτς) έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Ενδεικτικό της κάκιστης εμφάνισης της ομάδας του Χάρη Λυκογιάννη (πέρασε ως αλλαγή) ήταν ότι δεν κατέγραψε ούτε τελική (!) κάτι που είχε να συμβεί από τον Ιανουάριο του 2014 (Τζένοα).

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Μιράντα (83’ Ρανόκια), Ντ’Αμπρόζιο, Κανσέλο, Γκαλιαρντίνι (37’ Βαλέρο), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Καραμό (76’ Καντρέβα), Ραφίνια, Ικάρντι.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Αντρεόλι, Ρομάνια, Καστάν, Τζιανέτι, Ιονίτσα, Παντοΐν (53’ Λυκογιάννης), Μιανγκέ, Κόσου (74’ Καλιγκάρα), Σέτερ, Σάου (50’ Φαράγκο).

Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής

Τρίτη (17/4)

Ίντερ – Κάλιαρι 4-0 (3’ Κανσέλο, 49’ Ικάρντι, 60’ Μπρόζοβιτς, 90’ Πέρισιτς)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Συνήλθε με «τεσσάρα» η Ίντερ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.