ΙΤΑΛΙΑ

Το «σήκωσε» η Γιουβέντους (vid)

Πρωταθλήτρια Ιταλίας η «Μεγάλη Κυρία» που σπάει κάθε ρεκόρ

Η Γιουβέντους νίκησε τη Φιορεντίνα με 2-1 και κατέκτησε το 8ο συνεχομένο πρωτάθλημα στη Serie A!

Σε μία χρονική περίοδο που προφανώς δεν είναι και η καλύτερη δυνατή μετά τον αποκλεισμό σοκ από τον Άγιαξ για τα προημιτελικά του Champions League.

Κυρίως λόγω του τρόπου ήρθε. Γιατί η «Μεγάλη Κυρία» ήταν φαβορί εις διπλούν, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα και το 1-0 που προηγήθηκε στον επαναληπτικό του Τορίνο.

Η σεζόν δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως καλή, ωστόσο η «Γιούβε» συνεχίζει να γράφει ιστορία, κατακτώντας ακόμη ένα πρωτάθλημα, το 8ο συνεχόμενο. Και το 37ο ή 35ο, ανάλογα με το τι θεωρεί ο καθένας ότι ισχύει…

Το ματς

Μόλις στο 6ο λεπτό οι βιόλα άνοιξαν το σκορ με τον Μιλένκοβιτς και γενικά είχαν πολύ καλή εικόνα.

Αλλά σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης, η Γιουβέντους έφεραν το ματς στα ίσα, όταν ο Άλεξ Σάντρο στο 37’ με κεφαλιά πέτυχε ένα ωραίο γκολ.

Στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στην επανάληψη, σε γύρισμα του Ρονάλντο, ο Πετσέλα έστειλε άθελά του την μπάλα στην εστία Λαφόντ για την ανατροοπή του σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν τουλάχιστον την ισοπαλία.

Η «Γιούβε» δεν κατάφερε σε σημαντικές φάσεις να «κλειδώσει» το τρίποντο και το 2-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ζοάο Κανσέλο, Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Αλεξ Σάντρο, Εμρέ Τσαν, Ματουιντί, Πιάνιτς (65′ Μπεντανκούρ), Κουαδράδο, Μπερναρντέσκι (74′ Κεν), Ρονάλντο.

Φιορεντίνα (Βιτσέντσο Μοντέλα): Λαφόντ, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Τσεκερίνι, Βερετού, Νταμπό, Μπενάσι (73′ Ζέρσον), Κιέζα (66′ Μουριέλ), Χάνκο, Μιραλάς (80′ Φερνάντες), Σιμεόνε.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Σάββατο 20/4
Πάρμα-Μίλαν 1-1 (87′ Άλβες – 69′ Καστιγέχο)
Έμπολι-Σπαλ 2-4 (22′ Καπούτο, 47′ Τραορέ – 38′ πεν., 61′ Πετάνια, 44′ Φλοκάρι, 88′ Αντενούτσι)
Κάλιαρι-Φροζινόνε 1-0 (27′ πεν. Ζοάο Πέδρο)
Λάτσιο-Κιέβο 1-2 (67′ Καισέδο – 49′ Βινιάτο, 51′ Χετεμάι)
Μπολόνια-Σαμπντόρια 3-0 (54′ αυτ. Τονέλι, 69′ Πουλγάρ, 83′ Ορσολίνι)
Ουντινέζε-Σασουόλο 1-1 (80′ αυτ. Λιρολα -31′ Σένσι)
Τζένοα-Τορίνο 0-1 (58′ Ανσάλδι)
Γιουβέντους-Φιορεντίνα 2-1 (37′ Σάντρο, 53′ Πετσέλα – 6′ Μιλένκοβιτς)
Ίντερ-Ρόμα 21:30