ΙΤΑΛΙΑ

Βενέτσια – Φιορεντίνα 1-0: Βαθμολογική «ανάσα»

Η Βενέντσια έκανε την έκπληξη και πήρε τη νίκη απέναντι στη Φιορεντίνα με 1-0.

Η Βενέτσια επικράτησε της Φιορεντίνα με 1-0 και πήρε σημαντική βαθμολογική «ανάσα» για τη συνέχεια του πρωταθλήματος Ιταλίας.

Σημαντική νίκη για την 8η αγωνιστική της Serie A πέτυχε η Βενέτσι κόντρα στη Φιορεντίνα με 1-0. Οι γηπεδούχοι με τέρμα του Αραμού στο πρώτο ημίχρονο ξέφυγαν για την ώρα από τις τελευταίες θέσεις τις βαθμολογίας.

Συνολικά, οι Βιόλα είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν είχαν τις ευκαιρίες που θα ήθελαν προς την αντίπαλη εστία. Όμως, οι γηπεδούχοι είχαν την αποτελεσματικότητα και πήραν το τρίποντο. Ο Αραμού πλάσαρε σε κενή εστία και έκανε το 1-0, σκορ που διατηρήθηκε ως το τέλος της αναμέτρησης.

Η Φιορεντίνα αν και έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σότι στο 77ο λεπτό, πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έψαχναν αγωνιωδώς ένα γκολ για να «κλέψουν» τον βαθμό, χωρίς επιτυχία.