Ήττα στα σημεία για την Εθνική

Η Ελλάδα ηττήθηκε 1-0 από την πιο έτοιμη Ελβετία στην επιστροφή της, έπειτα από εννεά χρόνια στο ΟΑΚΑ

Πολύ πιο έτοιμη έδειξε η Ελβετία στο φιλικό της Παρασκευής (23/3) με την Ελλάδα στο Ολυμπιακό Στάδιο κι έφυγε νικήτρια χάρη στο γκολ του Τζεμαϊλί στο 59’. Η Εθνική ομάδα είχε μία καλή εικόνα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, όπου μάλιστα απείλησε και τους φιλοξενούμενους, όμως δεν είχε συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο. Σε εκείνο το διάστημα, οι Ελβετοί έδειξαν την κλάση τους και την ποιότητά τους και εκμεταλλεύτηκαν τα κενά της ελληνικής άμυνας για να πάρουν τελικά τη νίκη.

Από την αρχή του αγώνα, η Ελβετία ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να επιβάλλει το παιχνίδι της. Σε γενικές γραμμές το κατάφερε, αφού κέρδισε μέτρα προς την εστία του Καρνέζη, χωρίς πάντως να κάνει τη μεγάλη ευκαιρία. Αντιθέτως, η πρώτη πολύ καλή στιγμή ήρθε από την Ελλάδα. Στο 12’ ο Δώνης έκλεψε κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζόμερ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η Ελλάδα ανέβηκε και ο Μήτρογλου βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το πέρασμα του Φορτούνη, όμως έχασε το κοντρόλ και δεν πρόλαβε να κάνει καλά το πλασέ πριν τον κόψουν οι Ελβετοί.

Ο Τζεμαϊλί έκανε το πρώτο καλό σουτ της Ελβετίας στο 34’ και οι ποδοσφαιριστές του Πέτκοβιτς θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο 41’ αν ο Εμπολό ήταν πιο προσεκτικός, αφού στο σουτ που δοκίμασε, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι κι έφυγε άουτ.

Οι δύο προπονητές δεν έκαναν αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Ελβετία ήταν φανερά βελτιωμένη. Δεν απείλησε από την αρχή, όμως έλεγξε το ρυθμό και είχε πολύ καλύτερες επιλογές τόσο στο χώρο του κέντρου όσο και στην τελική προσπάθεια. Η προσπάθειά τους απέδωσε καρπούς στο 59’. Σε μία γρήγορη αντεπίθεση –όπου οι Έλληνες αμυντικοί ήταν ουσιαστικά εκτός θέσης, αφού ο Ρέτσος είχε ανέβει πιο ψηλά και στο αριστερό άκρο είχε περάσει ο Μανωλάς- ο Σεφέροβιτς έκανε μία πολύ ωραία σέντρα από δεξιά και ο Τζεμαϊλί, αφού βρέθηκε σχεδόν μόνος του, έκανε το ωραίο γυριστό και έγραψε το 0-1. Οι Ελβετοί είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές με τους Γκαβράνοβιτς και Τζάκα στο 69’ και στο 72’, αντίστοιχα, αλλά δεν βρήκαν στόχο. Η μοναδική καλή φάση της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 76’, αλλά ο Φορτούνης σούταρε άουτ.

MVP: Ο Μπλερίμ Τζεμαϊλί πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο παιχνίδι της Ελλάδας με την Ελβετία και μάλιστα ήταν αρκετά εντυπωσιακό με το γυριστό σουτ. Ωστόσο, ήταν αντικειμενικά σε πολύ καλή κατάσταση. Βοήθησε πολύ την οργάνωση της Ελβετίας, ταλαιπώρησε πολύ τον Τοροσίδη και γενικότερα του Έλληνες αμυντικούς και εκτός του γκολ, ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν είχε πρόβλημα ο Ούγκο Μιγκέλ. Ο Πορτογάλος διαιτητής μοίρασε σωστά τις κίτρινες κάρτες και μάλιστα φρόντισε να παρατηρήσει αρχικά τους παίκτες και να κάνει τις υποδείξεις, χωρίς να αφήσει το σκληρό παιχνίδι. Σε γενικές γραμμές είχε ένα εύκολο βράδυ.

UP: Ο Κώστας Φορτούνης ήταν ο κορυφαίος της Εθνικής στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν και το καλό του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Ο Έλληνας μέσος βοήθησε πολύ στην ανάπτυξη της Εθνικής, μοίρασε σωστά την μπάλα είτε στα άκρα είτε στον Μήτρογλου, ενώ έφτασε κοντά στο γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο, στη μοναδική καλή φάση που έκανε η ομάδα μας.

DOWN: Η αμυντική λειτουργία της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστη. Δεν ήταν λίγες οι φορές που Έλληνες αμυντικοί ήταν εκτεθειμένοι, κάτι που φάνηκε περίτρανα και στο γκολ που δεχθήκαμε από τον Τζεμαϊλί. Ακόμη κι όταν άλλαξαν κάποια πρόσωπα, το πρόβλημα δεν διορθώθηκε, σε ένα τομέα που σε γενικές γραμμές είναι το δυνατό μας χαρτί…

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης (63’ Μπακάκης), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (79’ Σταφυλίδης), Ρέτσος, Ζέκα, Σάμαρης (73’ Κουρμπέλης), Μπακασέτας, Δώνης (63’ Χριστοδουλόπουλος), Φορτούνης (76’ Πέλκας), Μήτρογλου (73’ Κουλούρης).

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Λίχτσταϊνερ (61’ Λανγκ), Ακάντζι, Σερ, Ρικάρντο Ροντρίγκεζ (80’ Φράι), Τζάκα, Φρόιλερ (61’ Ζούμπερ), Τζεμαϊλί, Μπεχράμι (61’ Γκαβράνοβιτς), Εμπολό (73’ Ομπερλέν), Σεφέροβιτς (61’ Φερνάντες).

Θυμηθείτε ΕΔΩ το live του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήττα στα σημεία για την Εθνική», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.