«Κατάρρευση» σε 9 λεπτά για τον Ολυμπιακό, αδίκησε τον εαυτό του…

Τα «δεύτερα» του Ολυμπιακού άντεξαν για 70 λεπτά στο Σαν Σίρο - Ο Κουτρόνε (δύο γκολ) και ο Ιγκουαΐν «απάντησαν» στο γκολ του Γκερέρο.

Η Μίλαν νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 στο Σαν Σίρο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 6ο όμιλο του Europa League. Άντεξαν για 70 λεπτά οι Πειραιώτες, δεχόμενοι τρία γκολ από το 70′ μέχρι το 79′. Καθοριστικές οι αλλαγές του Τζενάρο Γκατούζο, την ώρα που ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να παρατάξει τις «ρεζέρβες» στο Μιλάνο και εκ του αποτελέσματος δεν δικαιώθηκε.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν νωρίς, στο 14′, χάρη σε έξοχο τελείωμα με το κεφάλι του Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, μετά τη «συστημένη» σέντρα του Λεονάρντο Κούτρη από αριστερά. Κράτησαν, χωρίς ιδιαίτερη πίεση, το υπέρ τους 1-0 μέχρι το 70′, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν αγωνιστικά, με τη Μίλαν να πετυχαίνει τρία γκολ μέσα σε διάστημα εννέα λεπτών. Οι αλλαγές του Γκατούζο αποδείχθηκαν καθοριστικές, με τον Πάτρικ Κουτρόνε να σημειώνει δύο γκολ (70′, 79′) και τον Τσαλχάνογλου να μετράει δύο ασίστ, στο 2-1 του Ιγκουαΐν (76′) και το τρίτο γκολ της ομάδας του.

Συγκλονιστικός ο λαός του Ολυμπιακού. Οι περίπου 6.000 οπαδοί της ομάδας δεν σταμάτησαν να φωνάζουν στην έδρα της Μίλαν. Πλέον, ο αγώνας της 25ης ημέρας του Οκτωβρίου, στην έδρα της Ντουντελάνζ, κρίνεται οριακός για το μέλλον των Πειραιωτών στον 6ο όμιλο του Europa League.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Η Μίλαν μπήκε καλύτερα στο ματς και πίεσε στο πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, σκόραρε στο 6ο λεπτό και το γκολ σωστά δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε το «δώρο» του Καστιγέχο, καθώς μετά τη σέντρα του Σούσο από δεξιά και την κεφαλιά του Μποναβεντούρα η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Ο Ισπανός εξτρέμ, όμως, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έσπρωξε στην εστία, όντας σε θέση οφσάιντ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν μετά το 10′ και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους καλή στιγμή στην αναμέτρηση! Ο Νάτχο «άνοιξε» το παιχνίδι στα αριστερά, ο Κούτρης έβγαλε μία εκπληκτική σέντρα, αλλά ακόμα πιο εντυπωσιακό ήταν το τελείωμα του Γκερέρο. Ο Ισπανός επιθετικός «νίκησε» τον Σαπάτα στον αέρα και με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Ρέινα. Στο 14′, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0.

Ο Σισέ «έκοβε» τα πάντα στο πρώτο ημίχρονο. Τόσο χαμηλά όσο και στον αέρα. Οι Πειραιώτες απείλησαν στο 35′, όταν ο Κούτρης με βαθιά μπαλιά από την άμυνα τροφοδότησε τον Ναουέλ, ο πλάσαρε τον εξερχόμενο Ρέινα, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στην αμέσως επόμενη επίθεση, με τον Ιγκουαΐν να ξεκινάει από θέση οφσάιντ, όταν δέχτηκε την μπαλιά, και να σουτάρει με το αριστερό προ του Μιράντα από θέση μέσα αριστερά, αλλά ο Σα απέκρουσε με τα πόδια.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κλείστηκαν στο καβούκι τους στο δεύτερο ημίχρονο. Κυκλοφόρησαν την μπάλα, προσπάθησαν για ένα δεύτερο γκολ. Μάλιστα, αν είχαν καλύτερες επιλογές και αποφάσεις σε κάποιες αντεπιθέσεις, όπως με τον Ναουέλ στο 58′ και τον Νάτχο στο 66′, ίσως το δεύτερο αυτό τέρμα να ερχόταν. Οι αλλαγές του Γκατούζο αύξησαν την πίεση και στο τελευταίο εικοσάλεπτο έκριναν την αναμέτρηση. Ο Ιταλός τεχνικός γύρισε το σύστημα σε 4-4-2, με τον Κουτρόνε μαζί με τον Ιγκουαΐν στην επίθεση. Στο 70′, η Μίλαν ισοφάρισε σε 1-1, όταν ο Ροντρίγκες σέντραρε από αριστερά και ο Κουτρόνε κινήθηκε στην πλάτη του Σισέ, σκοράροντας με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά. Στο 76′, ο Τσαλχάνογλου πάσαρε στον Ιγκουαΐν, ο οποίος ελίχθηκε στην περιοχή, με τον Σισέ να μην μπορεί να ανακόψει τον Αργεντινό στράικερ, ο οποίος σκόραρε με αριστερό σουτ. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 79′ ο Κουτρόνε, με πλασέ σε κενή εστία, μετά το γύρισμα του Τσαλχάνογλου από δεξιά και την άμυνα του Ολυμπιακού, απλά, να παρακολουθεί. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Τούρκος είχε ένα συρτό σουτ στο δοκάρι.

MVP: Ο Πάτρικ Κουτρόνε αποδείχθηκε καθοριστικός, παίζοντας ως αλλαγή, καθώς πέτυχε δύο γκολ μέσα σε διάστημα εννέα λεπτών.

UP: Εξίσου σημαντική συμβολή είχε στην ανατροπή της Μίλαν και ο Χακάν Τσαλχάνογλου. Ο Τούρκος μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε και αυτός ως αλλαγή, έχοντας δύο ασίστ στο δεύτερο και το τρίτο γκολ της ομάδας του.

DOWN: Μέχρι το 70ό λεπτό, έκανε το τέλειο παιχνίδι. Ο Παπ Αμπού Σισέ, όμως, εμπλέκεται και στα τρία γκολ της Μίλαν, καθώς έχασε τη συγκέντρωσή του και μαζί τους παίκτες των «ροσονέρι». Στο πρώτο γκολ, ο Κουτρόνε κινήθηκε στην πλάτη του και λόγω ύψους έπρεπε να «καθαρίσει» τη φάση. Στο δεύτερο τέρμα, τον «χόρεψε» ο Ιγκουαΐν, ενώ στο τρίτο δεν προσπάθησε να βάλει καν το πόδι, μήπως και ανακόψει την μπάλα στο παράλληλο γύρισμα του Τσαλχάνογλου από δεξιά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Μπόμπι Μάντεν είχε μία «περίεργη» διαιτησία. Ο Σκωτσέζος δεν αντιμετώπισε τη δύσκολη φάση, αλλά ήταν δεδομένο πως ο Ολυμπιακός δεν θα έπαιρνε… κουκούτσι. Οι άλλες δύο ελληνικές ομάδες απολαμβάνουν σούπερ διαιτησίες και οι Πειραιώτες αρχίζουν κάθε ματς από μειονεκτική θέση, καθώς γνωρίζουν ότι δεν θα τους χαριστεί τίποτα.

ΓΚΟΛ: 70′, 79′ Κουτρόνε, 76′ Ιγκουαΐν – 14′ Γκερέρο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Τσαλχάνογλου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Μίλαν (Τζ. Γκατούζο): Ρέινα, Καλάμπρια, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Μπακαγιόκο, Μπίγλια, Μποναβεντούρα (55′ Τσαλχάνογλου), Σούσο (80′ Μπορίνι), Ιγκουαΐν, Καστιγέχο (54′ Κουτρόνε).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (78′ Μεριά), Μιράντα, Σισέ, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Νάτχο, Τουρέ (82′ Φορτούνης), Φετφατζίδης, Ναουέλ (72′ Ποντένσε), Γκερέρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Κατάρρευση» σε 9 λεπτά για τον Ολυμπιακό, αδίκησε τον εαυτό του…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.