Κηφισιά – Λαμία 1-1: Κρατούσαν το καλό για το τέλος

Κηφισιά και Λαμία ήρθαν ισόπαλες 1-1 με τα γκολ να μπαίνουν προς το φινάλε της αναμέτρησης.

Σούπα στο μεγαλύτερο μέρος του, θρίλερ στο τέλος και Κηφισιά – Λαμία 1-1! Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι, αλλά αυτό δεν έφτανε για να πάρουν το τρίποντο.

Όποιος έχανε, θα είχε μεγάλη γκρίνια. Η ισοπαλία κράτησε τις δύο ομάδες προς τη μέση της βαθμολογίας και προσωρινά έδιωξε το άγχος από τους δύο προπονητές. Μεγάλο ματς το επόμενο για τον Λεωνίδα Βόκολο. Ελαφρώς καλύτερα πατάει ο Γιάννης Αναστασίου, αφού το έργο του είναι σαφώς πιο δύσκολο.

Η Κηφισιά είναι μία νέα ομάδα. Χτίστηκε από την αρχή και ακόμη έχει πολλά βήματα να κάνει. Η εικόνα που παρουσιάζει, πάντως, την κατατάσσει σε μία από τις χειρότερες του πρωταθλήματος ανεξάρτητα από τη βαθμολογία της. Υπάρχει, όμως, δρόμος ακόμη.

Αντιθέτως, η Λαμία είχε περισσότερα καλά διαστήματα στο παιχνίδι της. Θα μπορούσε να έχει πάρει το τρίποντο. Την αδικεί ενδεχομένως η ισοπαλία και ειδικά με τον τρόπο που ήρθε. Η γκολάρα του Λούμορ, πάντως, την αφήνει για τέταρτο αγώνα χωρίς νίκη.

Το ματς

Κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο. Ούτε ρυθμό είχε ούτε μεγάλες φάσεις. Εξαίρεση αποτέλεσε το δοκάρι του Τόσιτς στο 18′ από εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ. Πλην αυτής οι φιλοξενούμενοι είχαν και μία φάση με τον Λονγκό.

Από την πλευρά της η Κηφισιά άργησε να μπει στο ματς. Ο Κρισιούμα ήταν κατά κύριο λόγο ο πιο κινητικός παίκτης της. Ίλιεφ και Οζέγκοβιτς προσπαθούσαν να του δώσουν κάποια στηρίγματα. Το σουτ του Βούλγαρου στο 33′ ήταν η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους και τρία λεπτά μετά μία ακόμη τελική με τον Κρισιούμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Στο 49′ απείλησε ο Κρισιούμα και τέσσερα λεπτά απάντησε για τη Λαμία ο Λονγκό. Άρχισε να ανοίγει ο αγώνας και στο 56′ είχε δοκάρι ο Μασούρας με δυνατό σουτ.

Αυτό το δοκάρι της Κηφισιάς ήταν η αφετηρία ενός καλού για εκείνη διαστήματος. Οζέγκοβιτς στο 60′, Τετέι στο 68′, Οζέγκοβιτς ξανά στο 70′ και το 77′ απείλησαν, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ακούνια με σουτ εντός περιοχής έκανε το 0-1 στο 84′.

Ακολούθησε μεγάλη πίεση από τους γηπεδούχους. Η Λαμία έδωσε χώρους και την μπάλα στον αντίπαλο. Πάλεψε για να κρατήσει το μηδέν και θα το κατάφερνε, εάν στο 90’+5 δεν έβαζε ο Λούμορ ένα απίστευτο γκολ με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής. Το μόνο αξιοσημείωτο έκτοτε ήταν η αποβολή του Ιπαλίμπο στο 90’+6.

Κηφισιά – Λαμία 1-1

Σκόρερ: 90’+5 Λούμορ – 84′ Ακούνια

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λούμορ, Τσάπαν, Βαφέας, Παπασάββας (88′ Κωνσταντακόπουλος), Ιπαλίμπο, Ίλιεφ (65′ Τετέι), Μπιφουμά (78′ Αντερέγκεν), Μπαρμπόσα, Οζέγκοβιτς.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Koσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος (76′ λ.τρ. Πάβλοβετς), Σίντκλεϊ, Σαντάνα (70′ Στάνκο), Νούνιες (82′ Ακούνια), Σλίβκα, Τόσιτς (69′ Μούλα), Καρλίτος (69′ Τσιλούλης), Λόνγκο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κηφισιά – Λαμία 1-1: Κρατούσαν το καλό για το τέλος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.