Κηφισιά – Πανσερραϊκός 4-4: Απίστευτο ματς – Το δώρο του Χάγιεκ και η μεγάλη αντίδραση

Η Κηφισιά βρέθηκε να χάνει με 0-3 και 2-4, αλλά πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε βαθμό απέναντι στον Πανσερραϊκό.

Και όμως έγινε στη Stoiximan Super League και όχι στην Premier League! Κηφισιά – Πανσερραϊκός 4-4 σε ένα «τρελό» παιχνίδι.

Αν σταματούσε κάποιος να βλέπει το ματς στο πρώτο 25λεπτο, δεν θα πίστευε στη συνέχεια την εξέλιξή του. Ο Πανσερραϊκός έβαλε τρία γκολ σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Μόνο που έως το σφύριγμα της λήξης όλα γίνονται.

Το επιβεβαίωσε και η Κηφισιά! Πέτυχε τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο, τα δύο εξ αυτών στις καθυστερήσεις και πήρε έναν ανέλπιστο βαθμό.

Μποτία ο σκόρερ του τελικού 4-4, Χάγιεκ ο πρωταρχικός υπεύθυνος για την απώλεια βαθμών των φιλοξενούμενων. Δεύτερη κόκκινη σε τρία ματς ο Τσέχος.

Το ματς

Σε όλα του τα παιχνίδια ξεκινάει καλά ο Πανσερραϊκός και σβήνει στη συνέχεια. Το έκανε και αυτή τη φορά. Μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και εκμεταλλεύτηκε σχεδόν κάθε ευκαιρία του στο πρώτο μισάωρο απέναντι σε μία ομάδα πού δεν ήξερε πού πατούσε και πού βρισκόταν.

Μόλις στο 4′ ο Δεληγιαννίδης με ωραίο σουτ έκανε το 0-1, ενώ με μία βολίδα επτά λεπτά αργότερα ο Στάικος διαμόρφωσε το 0-2. Μέχρι να συνέλθουν οι γηπεδούχοι είχε γίνει στο 22′ και το 0-3 από τον Μπέργκστρομ από εκτέλεση κόρνερ του Μούργου.

Η Κηφισιά ήταν εντελώς αδιάβαστη και κακοστημένη. Οι παίκτες της έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο με πρώτο τον Λούμορ. Κάπως έτσι ο Γιάννης Αναστασίου προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο 33′ για να σώσει ό,τι μπορούσε.

Εκ του αποτελέσματος το κατάφερε. Μόνο που για να γίνει αυτό έπρεπε να αποβληθεί ο Χάγιεκ στο 44′ σε μια φάση που δεν υπήρχε λόγος να αντιδράσει έτσι. Ουσιαστικά εκείνος πέταξε το σωσίβιο σε μία ομάδα που πνιγόταν και η Κηφισιά το έπιασε.

Ακόμη και έτσι, πάντως, η αντίδρασή της ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 56′ ο Κωνσταντακόπουλος με ωραία προσπάθεια έκανε το 1-3 χάρις και στην κακή αντίδραση του Χόβαν. Το γκολ αυτό έδωσε μία πνοή στους γηπεδούχους και κάπως άγχωσε τον Πανσερραϊκό.

Για ένα ακόμη ματς ο Πάμπλο Γκαρσία είδε την ομάδα του να πιέζεται και δεν τη βοήθησε όπως θα έπρεπε. Έβαλε νέα πρόσωπα στα χαφ, αλλά δεν κατάφερε να ηρεμήσει τους ποδοσφαιριστές του.

Από την πλευρά του ο Αναστασίου έκανε ό,τι δύο βδομάδες νωρίτερα ο Γκαμπριέλ Σούρερ. Έριξε, δηλαδή, στο ματς δεύτερο φορ και άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-2. Ο Οζέγκοβιτς στο 72′ μείωσε σε 2-3 και κόντρα στη ροή του ματς ήρθε το γκολ του Πηλέα στο 77′.

Πάνω που φαινόταν πως με αυτό το τέρμα τα «λιοντάρια» κλειδώνουν το τρίποντο, ήρθε η ολική κατάρρευσή τους στις καθυστερήσεις. Ο Τετέι μείωσε στο 90’+6 σε 3-4 και στο 90’+11 ο Μποτία διαμόρφωσε σε φάση διαρκείας το τελικό 4-4.

Κηφισιά – Πανσερραϊκός 4-4

Σκόρερ: 56′ Κωνσταντακόπουλος, 72′ Οζέγκοβιτς, 90’+6 Τετέι, 90’+11 Μποτία – 4′ Δεληγιαννίδης, 12′ Στάικος, 22′ Μπέργκστρομ, 77′ Πηλέας

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Μασούρας, Λούμορ (33΄ Παρράς), Μποτία, Βαφέας, Παπασάββας (58΄ Τετέι), Πέιος (34΄ Αντερέγκεν), Ιλιεφ (72΄ Ιπαλίμπο), Μπιφούμα (34΄ Κωνσταντακόπουλος), Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Χάγεκ, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Πηλέας (90΄+ Τσαγκαλίδης), Χατζηστραβός (68΄ Τόμας), Ουεντραόγκο, Στάικος (67΄ Μορέιρα), Μούργος (46΄ Γκοτζαμανίδης), Δεληγιαννίδης, Αλεξιτς (60΄ Μπαϊροβιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κηφισιά – Πανσερραϊκός 4-4: Απίστευτο ματς – Το δώρο του Χάγιεκ και η μεγάλη αντίδραση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.