Κύπελλο Αγγλίας: Τεσσάρα η Μάντσεστερ Σίτι στην Τσέλσι – Τα ζευγάρια του επόμενου γύρου

Πάρτι έκανε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Τσέλσι, ενώ η Άστον Βίλα υπέστη ήττα-σοκ από τη Στίβενεϊτζ και αποχαιρέτησε το Κύπελλο Αγγλίας.

Τη νίκησε στο Λονδίνο για την Premier League και τέσσερις μέρες μετά η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε και στο Κύπελλο Αγγλίας την Τσέλσι. Την Κυριακή (8/1) το παιχνίδι έγινε στο «Έτιχαντ» και οι πρωταθλητές Αγγλίας έκαναν πάρτι.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αλλαγές και στο 23′ ο Μαχρέζ έκανε το 1-0 με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ. Επτά λεπτά μετά ο Άλβαρες με πέναλτι έκανε το 2-0 και στο 38′ έγινε το 3-0 από τον Φόντεν. Το γήπεδο είχε γείρει και η Τσέλσι παρακολουθούσε ανήμπορη να αντιδράσει.

Προφανώς και το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Λονδρέζοι δεν μπορούσαν να ανατρέψουν τα δεδομένα και στο 85′ ο Μαχρέζ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με πέναλτι. Η Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκε στην επόμενη φάση και μάλιστα εκεί περιμένει την Άρσεναλ, αν η τελευταία περάσει.

Στα υπόλοιπα ματς έπαιξαν κατά βάση ομάδες μικρότερων κατηγοριών. Η Λιντς με γκολ στο φινάλε έσωσε την παρτίδα ισοφαρίζοντας σε 2-2 κόντρα στην Κάρντιφ και οι δύο ομάδες θα τα πουν σε ρεβάνς, ενώ η Στίβενεϊτζ σόκαρε την Άστον Βίλα. Η ομάδα της τέταρτης κατηγορίας με δύο γκολ στο φινάλε πέταξε εκτός τους «χωριάτες»!

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Παναθηναϊκός: Το πήρε απόφαση ο Πούγγουρας – Δεν βλέπει μέλλον!

Δεν αλλάζει το status του Μαρσέλο στον Ολυμπιακό – Πρέπει να βρει ομάδα!

Άρσεναλ: Ψάχνεται για πρώην παίκτη της Τσέλσι – Πάει για το μεγάλο «μπαμ»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Αγγλίας: Τεσσάρα η Μάντσεστερ Σίτι στην Τσέλσι – Τα ζευγάρια του επόμενου γύρου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.