Κύπελλο Ελλάδας: «Καθαρή» νίκη με Βόλο ο Παναθηναϊκός – Οι Σλοβένοι έκλεισαν το ραντεβού με ΠΑΟΚ

Άντραζ Σπόραρ, Άνταμ Τσέριν και Μπένιαμιν Βέρμπιτς έγραψαν το 3-0 στο Παναθηναϊκός-Βόλος για το Κύπελλο Ελλάδας

Κύπελλο Ελλάδας: Με τους Σλοβένους να βρίσκονται σε σπουδαία μέρα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 του Βόλου στο «Απ. Νικολαΐδης» και κλείδωσε την πρόκριση στην προημιτελική φάση.

Αντίπαλος της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Καλαμάτα-ΠΑΟΚ (επί της ουσίας θα έχουμε «επανάληψη» του περυσινού τελικού μετά το 2-0 του «δικεφάλου» στο Δημοτικό Γήπεδο Παραλίας).

Να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός έβαλε 1 γκολ σε 10 τελικές στο πρώτο ημίχρονο και 2 γκολ σε 3 τελικές στο δεύτερο!

Επίσης δείτε το διπλό λάθος που έκανε ο διαιτητής Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος και την αυστηρή κίτρινη που έβγαλε στον Μπένιαμιν Βέρμπιτς.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο του επίσημο ματς μετά τις 13 Νοεμβρίου, ο Παναθηναϊκός κάθε άλλο παρά μουδιασμένος εμφανίστηκε απέναντι στον Βόλο.

Το τρίγωνο Γιάννης Κώτσιρας-Μπερνάρ-Σεμπαστιάν Παλάσιος έκανε τρομερή δουλειά από δεξιά, δημιουργώντας ουκ ολίγες επικίνδυνες καταστάσεις για τα αντίπαλα καρέ.

Το γεγονός ότι στο α’ ημίχρονο οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς κατέγραψαν 10 τελικές, εκ των οποίων οι 5 εντός εστίας, φανερώνει την επιθετικότητά τους.

Ομοίως τα 6 κόρνερ (κανένα ο Βόλος), όπως επίσης και το ποσοστό κατοχής που άγγιξε το 65% και δεν ήταν ανούσιο.

Η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε στο 8ο λεπτό, όταν από ωραίο συνδυασμό, ο Άντραζ Σπόραρ σούταρε και ο Μάτιτς Κότνικ απέκρουσε σε κόρνερ.

Επτά λεπτά αργότερα, από κάθετη του Μπερνάρ, ο Παλάσιος γύρισε, ο Σπόραρ… όπλισε, αλλά ο Ζοάο Εσκοβάλ τον πρόλαβε.

Σπουδαίες ευκαιρίες δημιούργησε και στο δίλεπτο 21′-22′ ο Παναθηναϊκός, πρώτα με σουτ του Κώτσιρα που έβγαλε ο Κότνικ και στη συνέχεια με σουτ του Μπένιαμιν Βέρμπιτς που απέκρουσε ο Εσκοβάλ πάνω στη γραμμή.

Κόντρα στη ροή του ματς, λίγο έλειψε ο Βόλος να πάρει το προβάδισμα στο 33′, όταν από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Ζαν Μπαριέντος, ο αμαρκάριστος Νικολάι Άλχο σούταρε και έστειλε την μπάλα στην πλαϊνή πλευρά των διχτύων.

Ο Κότνικ συνέχισε να λέει «όχι» στους γηπεδούχους και συγκεκριμένα στον Παλάσιος, ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να βρει δίχτυα στο 42′, ώσπου στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπερνάρ εκτέλεσε κόρνερ, ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά και ο Σπόραρ άνοιξε το σκορ.

Ήταν αυτό που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός για να πάρει μπροστά. Θαρρείς πως οι υπόλοιποι Σλοβένοι ζήλεψαν τη δόξα του συμπατριώτη τους. Στο 54ο λεπτό ο Άνταμ Τσέριν ζευγάρωσε τα «πράσινα» γκολ με τεχνικό πλασέ εκτός περιοχής και στο 59ο ο Βέρμπιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τρομερό σουτ.

Λίγο αργότερα, ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τους Δημήτρη Κουρμπέλη και Φώτη Ιωαννίδη αντί των Ρούμπεν Πέρεθ και Σπόραρ αντίστοιχα.

Ο Κώστας Μπράτσος, από την πλευρά του, προσπάθησε να περιορίσει την έκταση της ήττας, ρίχνοντας στη μάχη τους Χαβιέρ Ματίγια, Βίκτορ Φερνάντεθ, Στάθη Τάχατο και Δημήτρη Μεταξά.

Είδηση αποτελεί η πρώτη επίσημη συμμετοχή του Σαβιέρ με την πράσινη φανέλα μετά τις 21 Νοεμβρίου 2020 και το 0-1 από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, όπως επίσης το ντεμπούτο του Γιώργου Κυριόπουλου (μπήκε στο 84′ αντί του Παλάσιος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (84′ Σάντσες), Πέρεθ (65′ Κουρμπέλης), Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος (84′ Κυριόπουλος), Βέρμπιτς (69′ Σαβιέρ), Σπόραρ (65′ Ιωαννίδης).

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιελής, Πίρινεν, Ουές (72′ Τάχατος), Μπαριέντος (73′ Μεταξάς), Νοκέρτ (66′ Φερνάντες), Μεθκίδα (66′ Ματίγια), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (80′ Κούτσιας).

Τα highlights του ματς Παναθηναϊκός-Βόλος για τη φάση των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ελλάδας: «Καθαρή» νίκη με Βόλο ο Παναθηναϊκός – Οι Σλοβένοι έκλεισαν το ραντεβού με ΠΑΟΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.