Κύπελλο Ελλάδας: Σοκ για Νίκη Βόλου και φουλ του πέναλτι

Αποκλεισμός-σοκ για τη Νίκη Βόλου στο Κύπελλο Ελλάδας, έξω και η Αναγέννηση Καρδίτσας. Καλλιθέα και Κηφισιά στα πέναλτι τα κατάφεραν.

Δεν έλειψαν οι εκπλήξεις την Κυριακή (9/10) στο Κύπελλο Ελλάδας. Μεγαλύτερη όλων ήταν ο αποκλεισμός της Νίκης Βόλου από τον Άγιο Νικόλαο.

Οι Κρητικοί μετά την Επισκοπή έκαναν μία ακόμη κηδεία σε ομάδα της Super League 2. Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μηνά, επικράτησαν 2-0. Εκείνος έβαλε και τα δύο τέρματα της ομάδας του και της έδωσε έτσι το εισιτήριο για τον 5ο γύρο του θεσμού.

Ένα ακόμη φαβορί που δεν τα κατάφερε ήταν η Αναγέννηση Καρδίτσας. Έπαιξε στο Πανθεσσαλικό και εκεί γνώρισε τον αποκλεισμό από τον Απόλλωνα Πόντου. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα ούτε στο 90λεπτο ούτε στην παράταση. Έτσι το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι. Εκεί οι Πόντιοι ήταν πιο εύστοχοι.

Στα πέναλτι κρίθηκαν και τα υπόλοιπα ματς της ημέρας. Απόλλων Λάρισας και Καλλιθέα προσέφεραν θέαμα στη Φιλιπούπολη. Το 90λεπτο έληξε 2-2 με τον Κυνηγόπουλο στο 90’+4 να στέλνει το ματς στην παράταση. Είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Μουνιέ και οι Θεσσαλοί είχαν κάνει την ανατροπή με τέρματα των Σταματή και (πέναλτι) Σιατραβάνη. Με 6-5 στα πέναλτι πέρασε η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου. Χωρίς γκολ έληξε Ιεράπετρα – Κηφισιά. Στα πέναλτι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 2-4.

Τα ζευγάρια της 4ης φάσης στο Κύπελλο Ελλάδας

Σάββατο (8/10)

Θεσπρωτός-Βέροια 1-2

Κυριακή (9/10)

ΟΦ Ιεράπετρας-Κηφισιά 0-0, 2-4 πέν.

Αναγέννηση Καρδίτσας-Απόλλων Πόντου 0-0, 4-5 πέν.

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Super League παρασκήνια: Αυτοπροτάθηκε ο Παπαδημητρίου στον ΟΦΗ – Το ταξίδι του Γιαννόπουλου για να συνεχίσει ο Βόλος στα ψηλά

Τόσα ζητάει ο Παναθηναϊκός για Διούδη – «Ψήνεται» επιστροφή στον Άρη

Εθνική Ελλάδας: Οι αντίπαλοί της για το Euro 2024

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ελλάδας: Σοκ για Νίκη Βόλου και φουλ του πέναλτι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.