Κύπελλο Ελλάδας: Το καθήκον της κόντρα στην Κηφισιά η ΑΕΚ

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση η ΑΕΚ νίκησε 2-0 την Κηφισιά και έκανε βήμα πρόκρισης στο Κύπελλο Ελλάδας.

Έπαιξε όσο χρειάστηκε και αυτό ήταν αρκετό! Η ΑΕΚ τσέκαρε ουσιαστικά από το πρώτο ματς το εισιτήριο για την επόμενη φάση στο Κύπελλο Ελλάδας. Νίκησε με 2-0 την Κηφισιά και μετέτρεψε τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία.

Από τη στιγμή που έβαλε βασικούς για να πάρουν ρυθμό, ήταν λογικό να μη συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση η Ένωση. Έχοντας τους Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο και Φαν Βέερτ να δημιουργούν προβλήματα, βρήκε γκολ και όλα έγιναν πιο εύκολα.

Στο μέτρο του δυνατού το πάλεψε η Κηφισιά. Είχε μία μεγάλη ευκαιρία στο 0-0. Έκτοτε δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική. Έμεινε σε ρόλο κομπάρσου και εκείνο που κατάφερε ήταν να μην ανοίξει το σκορ. Έχασε, βέβαια, τον Μπαρμπόσα με αποβολή από το επόμενο παιχνίδι της, αυτό με την ΑΕΚ Β’ για τη Super League 2.

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο και να απειλεί στο 15′ από το γύρισμα του Μάνταλου. Τρία λεπτά μετά φώναξε παρών και η Κηφισιά με τους Κουιρουκίδη και Ταλάλ. Αυτή δεν ήταν απλά η καλύτερη στιγμή της, αλλά ενδεχομένως και η μοναδική πραγματική της ευκαιρία.

Αντιθέτως, η ΑΕΚ συνέχισε να απειλεί. Έψαχνε το γκολ κυρίως με τον Λιβάι Γκαρσία. Αυτός τελικά άνοιξε το σκορ στο 34′ με τρομερό σουτ. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν χαλάρωσαν, συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στις καθυστερήσεις πήραν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Αραούχο. Το εκτέλεσε ο Φαν Βέερτ και στο 45’+3 έκανε το 0-2.

Προφανώς εκεί τελείωσαν όλα και αυτό φάνηκε και από τις δύο πλευρές. Ειδικά όσο περνούσε ο χρόνος, διαχείριση έκαναν αμφότεροι. Φυσικά η ΑΕΚ δεν είχε πρόβλημα να βγάζει και άλλες φάσεις, όπως αυτή στο 50′ με τον Αραούχο.

Η «κιτρινόμαυρη» μονοτονία έσπασε στο 60′ και ο μονόλογος συνεχίστηκε στο 63′ με τη φάση του Λιβάι Γκαρσία. Ακολούθησαν αρκετές αλλαγές, έπεσε ο ρυθμός, αλλά στο 73′ ο Μάνταλος λίγο έλειψε να βρει δίχτυα. Λίγο αργότερα αποβλήθηκε ο Μπαρμπόσα και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Υπάρχει ρεβάνς σε περίπου έναν μήνα και εκεί η Κηφισιά θα αποχαιρετήσει το Κύπελλο Ελλάδας.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Μαζουλουξής, Πέιος (81′ Ιατρούδης), Παπασάββας, Ποζατζίδης (58′ Να’α), Παναγιώτου (92′ Σμπώκος), Ταλάλ (81′ Γκίνη), Κουϊρουκίδης (58′ Καλλέργης), Τετέι.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Σιντιμπέ (66′ Ρότα), Γιόνσον, Φράνσον (66′ Σιμάνσκι), Μάνταλος (82′ Πινέδα), Λιβάι Γκαρσία (87′ Σκόνδρας), Αραούχο (87′ Ε. Χριστόπουλος), Φαν Βέερτ.

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Πόσο μοιάζει το πέναλτι που πήρε η Αργεντινή με το πέναλτι που ζητά η ΑΕΚ με Μάνταλο στο Καραϊσκάκης

Αυτό θα είναι το δίδυμο της άμυνας χωρίς Βίντα

Παναθηναϊκός: Αγωνία! Το θέμα είναι η ανανέωση του Σένκεφελντ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ελλάδας: Το καθήκον της κόντρα στην Κηφισιά η ΑΕΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.