Κύπελλο Ελλάδος: Ο Μαρσέλο «κέντησε» και ο Ολυμπιακός ποδοπάτησε τον Ατρόμητο

Κύπελλο Ελλάδος: Με τον Βραζιλιάνο μπακ να σκοράρει δύο αριστουργήματα, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε του Ατρομήτου (4-1) και πλέον σκέφτεται ήδη τα προημιτελικά

Κύπελλο Ελλάδος: Τα προημιτελικά σκέφτεται ήδη ο Ολυμπιακός μετά από την ευρεία νίκη με 4-1 επί του Ατρομήτου στο Φάληρο.

Τα μάτια τους έτριβαν όσοι είδαν τον Μαρσέλο απέναντι στον Ατρόμητο. Χάρη σε ένα επιθετικό ξέσπασμα του Βραζιλιάνου στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες ποδοπάτησαν τους Περιστεριώτες που μετά το πρώτο 45λεπτο βραχυκύκλωσαν.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο πρωτάθλημα, μιας και η δουλειά στους 16 του Novibet Κυπέλλου Ελλάδος σχεδόν έγινε.

Κύπελλο Ελλάδος: Ολυμπιακός – Ατρόμητος: Το ματς

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με πανέμορφο πλασέ εκτός περιοχής από τον Μπιέλ.

Ωστόσο, οι Περιστεριώτες σημάδεψαν το αργό τρανζίσιον των ερυθρόλευκων και τελικώς απάντησαν τέσσερα λεπτά αργότερα από στατική φάση. Ο Ρομπάιγ βρήκε το κεφάλι του Κιάρτανσον και ο Ισλανδός ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, το ματς απέκτησε φρενήτη ρυθμό, με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι παίκτες του Κόουλμαν θα μπορούσαν να σκοράρουν κι άλλα γκολ, αλλά οι δύο τερματοφύλακες, Γιαννιώτης και Τζολάκης κράτησαν το σκορ στο 1-1.

Η αναγέννηση του Μαρσέλο (:)

Η ομάδα του Μίτσελ ήταν φανερό πως επιθετικά είχε λυθεί και το μόνο που έμενε ήταν να βρει το γκολ που θα την έβαζε ξανά σε θέση οδηγού. Και το βρήκε από έναν παίκτη που έχει ακούσει πολλά για τη φυσική του κατάσταση.

Ο Μαρσέλο με ένα εκπληκτικό σουτ στο παραθυράκι του Γιαννιώτη σήκωσε το «Γ. Καραϊσκάκης» στο πόδι (50΄). Αυτό ήταν. Από εκεί και ύστερα, ο Ολυμπιακός έπαιξε θελτικό ποδόσφαιρο και γρήγορα επιβραβεύθηκε γι’αυτό με τον Ελ Αραμπί (64΄), ο οποίος αντικατέστησε τον Μπακαμπού που τα… έσπασε.

Λίγο αργότερα, ο Βραζιλιάνος άφησε άπαντες με το στόμα ανοιχτό, καθώς υπέγραψε τον θρίαμβο των Πειραιωτών με νέο σουτ που άφησε άγαλμα τον Γιαννιώτη. Πραγματικό εργόχειρο από τον Μαρσέλο, ο οποίος απέδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο για την ποδοσφαιρική του αναγέννηση.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου,

Κύπελλο Ελλάδος, Ολυμπιακός – Ατρόμητος 4-1: Η καρτέλα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 7΄ Μπιέλ, 50΄, 65΄ Μαρσέλο, 64΄ Ελ Αραμπί / 11΄ Κιάρτανσον

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Μαρσέλο (69΄ Ρέαμπτσιουκ), Ντόι, Ρέτσος, Βρουσάι, Κασάμι (61΄ Σαμασέκου), Α. Καμαρά (46΄ Γκάρι Ροντρίγκες), Εμβιλά, Φορτούνης (71΄ Χ. Ροντρίγκες), Μπιέλ, Μπακαμπού (60΄ Ελ Αραμπί).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κ. Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομάτης, Κεσρίντα, Κούεν, Ρομπάιγ, Ροτάριου, Εντερ, Φρίτζονσον, Ροτάριου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ελλάδος: Ο Μαρσέλο «κέντησε» και ο Ολυμπιακός ποδοπάτησε τον Ατρόμητο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.