ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-0: «Κιτρινόμαυρος» μονόλογος (vds)

Το εντός έδρας απόλυτο διευρύνθηκε για την ΑΕΚ, η οποία νίκησε άνετα με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης.

Στην έδρα της είναι ασταμάτητη! ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-0 και η Ένωση πλησίασε στον πόντο τον Παναθηναϊκό πριν το μεγάλο ματς του με τον Ολυμπιακό.

Η Ένωση ήταν κυρίαρχη σε όλο το παιχνίδι και θα μπορούσε να έχει σκοράρει περισσότερα γκολ. Μόνη της έπαιζε για την ακρίβεια. Εκείνη είχε όλες τις φάσεις και το πάνω χέρι στο 90λεπτο.

Φυσικά έπαιξε σε αυτό σημαντικό ρόλο και η αποβολή του Γκαρντάφσκι. Μόλις στο 4′ είδε την κόκκινη ο Γερμανοπολωνός για σκληρό μαρκάρισμα στον Αραούχο και ουσιαστικά εκεί όλα τελείωσαν. Δεν μπορούσαν στη συνέχεια οι Αρκάδες να αντέξουν στην πίεση της Ένωσης.

Ξεπέρασε τις 30 (!) τελικές η ΑΕΚ και βάζει πλώρη για το καλύτερο δυνατό κλείσιμο στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. ΟΦΗ εκτός και Ολυμπιακός εντός τα επόμενα δύο ματς. Χωρίς επιθετικούς στην Κρήτη μετά και τον τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία. Σημαντικό πλήγμα το συγκεκριμένο και μένει να φανεί πόσο θα λείψει και πώς θα καλυφθεί το κενό του.

Το ματς

Για ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι. Στο 4′ ήρθε η αποβολή του Γκαρντάφσκι και όλα έγιναν πιο ξεκάθαρα. Ο Αστέρας Τρίπολης αναγκάστηκε να κλειστεί στα καρέ του και να περιμένει. Αναμενόμενα εκείνο που τον ένοιαζε ήταν το μηδέν πίσω και μπροστά έψαξε να χτυπήσει μόνο μέσω αντεπιθέσεων και στημένων.

Η ΑΕΚ άρχισε να χάνει ευκαιρίες από νωρίς. Στο 12′ απείλησε με Γκατσίνοβιτς και Πινέδα, ενώ στο 15′ άγγιξε το γκολ με τον Αραούχο. Ως παρένθεση στον «κιτρινόμαυρο» ήταν το γκολ του Μπαράλες, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ του Αργεντινού.

Πινέδα και Γκατσίνοβιτς είχαν τελικές στα επόμενα λεπτά και πάνω που η Ένωση φάνηκε να πέφτει κάπως, έγινε το 1-0. Από κόρνερ του Γκατσίνοβιτς ο Βίντα βρήκε τον Αραούχο και εκείνος έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου 45λεπτου, αφού άλλο γκολ δεν μπήκε παρά τις ευκαιρίες των γηπεδούχων. Μεγαλύτερη όλων αυτή στο 42′ του Χατζισαφί.

Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και να τις χάνει κόντρα σε μία ομάδα που δεν μπορούσε να κάνει και πολλά παίζοντας με δέκα παρά μόνο να προσπαθεί να αμυνθεί με συνέπεια.

Ο Αραούχο είχε κέφια και στο 62′ έχασε νέα σημαντική ευκαρία, ενώ επτά λεπτά μετά απείλησε και πάλι. Στη συνέχεια μπήκε ο Ελίασον στο ματς και έγινε κατευθείαν αισθητή η παρουσία του. Στο 72′ ο Παπαδόπουλους είπε «όχι» στον Γιόνσον και λίγο μετά ο Δανός έχασε νέα ευκαιρία.

Τελικά στο 76′ όλα τελείωσαν. Από ένα σουτ του Τσούμπερ η μπάλα στρώθηκε στον Γκατσίνοβιτς και εκείνος διαμόρφωσε το 2-0. Στα επόμενα λεπτά δεν ήθελε και πολύ να μπει ένα ακόμη γκολ, αφού χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες από τους καταιγιστικούς γηπεδούχους. Ωστόσο, το 2-0 έμεινε έως το φινάλε.

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-0

Σκόρερ: 32′ Αραούχο, 76′ Γκατσίνοβιτς

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Άμραμπατ (68′ Ελίασον), Γιόνσον, Πινέδα (78′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Αραούχο (78′ Γαλανόπουλος), Λιβάι Γκαρσία (45′ Τσούμπερ).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε (78′ Ιγκλέσιας), Γκαρντάφσκι, Τιλίκα (78′ Τασουλής), Ζουγλής (78′ Μπαρτόλο), Μπαράλες (46′ Κωστέας, 90′ Ριέρα).