ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0: Εκανε την ζωή της εύκολη!

ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0 με το γκολ του Νταμιάν Σιμάνσκι από το 7ο λεπτό και αυτό του Λιβάι Γκαρσία στο 88' έδωσαν στην Ενωση το προβάδισμα που ήθελε ενόψει την ρεβάνς της Ριζούπολης.

ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0 με το γκολ του Νταμιάν Σιμάνσκι από το 7ο λεπτό και αυτό του Λιβάι Γκαρσία στο 88′ έδωσαν στην Ενωση το προβάδισμα που ήθελε ενόψει την ρεβάνς της Ριζούπολης.

Η Ενωση πλέον έχει σαφές προβάδισμα μετά την αποψινή νίκη στο ΟΑΚΑ, αν και θα μπορούσε να κάνει ακόμη πιο εύκολη την ζωή της έχοντας χάσει πολλές ευκαιρίες.

Η ΑΕΚ επί Μανόλο Χιμένεθ μετρά πλέον 5Χ5 νίκες έχοντας δεχθεί μόλις ένα γκολ (από πέναλτι).

Το LIVE του αγώνα

Ο Νταμιάν Σιμάνσκι στο 7’ έβαλε το πρώτο… τούβλο και ο Λιβάι Γκαρσία στο τέλος το δεύτερο. Και κάπως έτσι η ΑΕΚ που συνεχίζει να περπατά στον ίσιο δρόμο κέρδισε 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ και πήρε προβάδισμα ενόψει Ριζούπολης, για να περάσει στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος. Η Ενωση είχε καλή αμυντική συμπεριφορά, έφτιαξε πολλές φάσεις και θα μπορούσε να σκοράρει και άλλα γκολ. Ομως έδειξε ότι παίζει με… ταυτότητα.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το ματς και στο 7’ από φάση που έφτιαξε ο Τάνκοβιτς από δεξιά, ο Λόπες σέρβιρε στην περιοχή, ο Ολιβέιρα δεν πρόλαβε την προβολή, αλλά ο Σιμάνσκι από κοντά έκανε το 1-0. Η Ενωση έδειχνε να έχει σιγουριά στα πόδια της, αλλά στο 10’ χρειάστηκε ο Τσιντώτας να σώσει την ισοφάριση και στο 14’ ο Ολιβέιρα έχασε τετ α τετ.

Λόπες και Τάνκοβιτς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν καλές φάσεις για γκολ και η ΑΕΚ έδειχνε να πατά με αυτοπεποίθηση στον αγωνιστικό χώρο μεσοεπιθετικά. Αμυντικά έδωσε κάποια δικαιώματα και ο καλός μπροστά Απόλλωνας είχε κάποιες προϋποθέσεις που δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έριξε ρυθμούς, ενώ και ο Απόλλωνας δεν το εκμεταλλεύτηκε πολύ. Έτσι μέχρι το 65’ δεν υπήρχε κάποια καλή φάση και τότε οι Χιμένεθ-Παράσχος έκαναν πολλές αλλαγές, με τον Ισπανό να βάζει μπροστά Λιβάια-Γκαρσία. Η Ενωση έδειχνε να μην βρίσκει χώρους, αλλά στο 79’ ο Γκαρσία σέρβιρε στον Σάκχοφ με τον τελευταίο να σπαταλά μια σπουδαία ευκαιρία.

Και τελικά στο 88’ ο Μάνταλος σέρβιρε στον Γκαρσία και ο τελευταίος έγραψε το τελικό 2-0 που δίνει σημαντικό προβάδισμα στην Ενωση για την πρόκριση.

ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-3-3): Τσιντώτας, Ραντόνια, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Γαλανόπουλος (65’ Μάνταλος), Σάκχοφ, Σιμάνσκι (85’ Σιμόες), Τάνκοβιτς (55’ Λιβάγια), Αλμπάνης (56’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (65’ Γκαρσία)

Απόλλων Σμύρνης (Γ. Παράσχος, 4-5-1): Κότσαρης, Τσαμπούρης, Λισγάρας, Κάλισιρ, Βιτλής (64’ Τσιλούλης), Φατιόν (46’ Σλίβκα), Κιτοκό (64’ Λαγός), Καραγκούνης (64’ Μουνιέ), Μπεντινέλι (78’ Κραγιόπουλος), Χουχούμης, Βάρκας

Ο διαιτητής Τσακαλίδης χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Λάτσι (54’) – Κιτοκό (29’), Κάλισιρ (34’), Βιτλή (60’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0: Εκανε την ζωή της εύκολη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...