ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΚ-Αρης 2-1: Ντέρμπι με τα… όλα του, στο Βικελίδης η πρόκριση!

ΑΕΚ-Αρης 2-1 στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι που τα είχε.. όλα.

Η Ενωση κέρδισε τον Αρη για τον πρώτο ημιτελικό με ένα σκορ που δεν προσφέρει ασφάλεια και πλέον η πρόκριση για τον τελικό θα κριθεί στο Βικελίδης στα τέλη Απριλίου.

Η Ενωση πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης χάρη, με τον Άρη ωστόσο να παραμένει γερά μέσα στο παιχνίδι ενόψει της ρεβάνς στο Κλεάνθης Βικελίδης. Σε ένα ματς με πολλά νεύρα και από τις δύο ομάδες και μπόλικη ένταση, η Ένωση θα μπορούσε να είχε σκοράρει τουλάχιστον ακόμη ένα γκολ που θα της έδινε περισσότερη άνεση αν είχε καλύτερες επιλογές στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Για την ΑΕΚ σκόραραν οι Μάνταλος (8′), Βράνιες (57′) και για τον Αρη ο Γκάμα (11′) με αμφισβητούμενο πέναλτι.

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Πορτογάλου ρέφερι Ντίας από πλευράς ΑΕΚ, χαμός έγινε στο ημίχρονο μέσα στα αποδυτήρια. Κάτι που έφερε και την 25λεπτη καθυστέρηση για το β’ ημίχρονο.

Η ΑΕΚ έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ ο Αρης έμεινε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στο 50′ μάλιστα έχασε και τον Ματίγια με απευθείας αποβολή για πάτημα στο πόδι του Λιβάια.

To LIVE του αγώνα

Το ματς ΑΕΚ-Αρης

To πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο. Οι δύο ομάδες έπαιξαν με 4-2-3-1, αλλά πριν καν δουμε την τακτική είχαμε γκολ. Στο 3 ο Αραούχο είχε δοκάρι, αλλά στο 8’ ο Μάνταλος με υπέροχη συνεργασία με Λιβάια σκόραρε και τρία λεπτά μετά ο Αρης ισοφάρισε με αμφισβητούμενο πέναλτι του Γκάμα. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ αντέδρασε, άγγιξε το γκολ ακόμη 2 φορές, αλλά είχε μεγάλη νευρικότητα με τον Πορτογάλο διαιτητή και έχασε το μυαλό της. Αυτό βεβαίως βόλεψε τον Αρη που διαχειριζόταν το σκορ και κρατούσε την Ενωση παγωμένη. Ο Αραούχο και ο Κρίστιτσιτς είχαν μεγάλες φάσεις για γκολ, με τον Αρη να προσπαθεί στην άμυνα του να κρατήσει την εστία του Κουέστα χωρίς απειλές. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με μεγάλες εντάσεις από τις διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή Ντίας από πλευράς ΑΕΚ.

Το β’ ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει 25 λεπτά ελέω της έντασης μέσα στα αποδυτήρια με ανθρώπους της ΑΕΚ και του Αρη, μπροστά στον Πορτογάλο ρέφερι. Τελικά αυτό ξεκίνησε με τους παίκτες παγωμένους να περιμένουν τον διαιτητή. Στο 50’ άλλαξαν οι ισορροπίες το ματς καθώς ο Ματίγια αποβλήθηκε απευθείας για πάτημα στο πόδι του Λιβάια και επτά λεπτά μετά ο Βράνιες με κεφαλιά έφερε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ. Πριν καν γίνει σέντρα ασυνείδητος οπαδός της ΑΕΚ χτύπησε άνθρωπο του Αρη που έπεσε κάτω και υπήρξε εστία έντασης.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ είχε τον λόγο στο ματς μέχρι το τέλος. Και παρά τις φάσεις δεν είχε το γκολ. Ο Αρης είχε οπισθοχωρήσει, ο Ενινγκ έβγαλε Φετφατζίδη-Λάρσον και ενίσχυσε μεσοαμυντικά την ομάδα του. Και αυτό που ήθελε το πέτυχε, καθώς η ΑΕΚ δεν σκόραρε και ο Αρης έφυγε με ένα σκορ που ανατρέπεται στη Θεσσαλονίκη.

ΑΕΚ-Αρης 2-1

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε, Μάνταλος, Λιβάγια, Αραούχο (88’ Χριστόπουλος)

Αρης (Μ. Ενινγκ, 4-2-3-1): Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (53’ Μπα), Γκάμα (90’+ Ντιγκινί), Λάρσον (68’ Σόουζα), Ιντέγε

ΜVP: Ο Πέτρος Μάνταλος ήταν κομβικός για το επιθετικό κομμάτι της ΑΕΚ. Πήρε πολλές μπάλες στα πόδια του, πήρε πρωτοβουλίες, οργάνωσε το παιχνίδι, ενώ στο 8’ σκόραρε με υπέροχο τελείωμα το 1-0. Ηγετική εμφάνιση από τον αρχηγό της Ενωσης.

UP: Ο Μάρκο Λιβάια μπορεί να μην σκόραρε, αλλά έχει βγάλει την υπέροχη μπαλιά στον Μάνταλο για το 1-0 και παίρνει πολλές πρωτοβουλίες από αριστερά. Μάλιστα, με την έναρξη του ματς πήρε και την κόκκινη κάρτα του Ματίγια.

DOWN: Ο Ματίγια του Αρη έκανε μεγάλο λάθος αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Η κίνηση του να πατήσει τον Λιβάια στο πόδι είχε αντιαθλητικό χαρακτήρα και μάλιστα ο Ντίας αρχικά δεν του έβγαλε καν κίτρινη. Τελικά με το VAR τον απέβαλε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Πορτογάλος Ντίας τα έκανε… μαντάρα στο ΟΑΚΑ. Ειδικά στο α’ ημίχρονο η Ενωση διαμαρτύρεται για το χέρι του Βέλεθ στο 3’, το αμφισβητούμενο πέναλτι που δόθηκε στον Αρη στο 11’ εκεί που φαίνεται να μπερδεύει τα πόδια του ο Λάρσον, ενώ υπάρχει και μία φάση για δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σάσα. Η Ενωση φώναξε και για δύο φάσεις πέναλτι σε Μάνταλο-Αραούχο. Ο Αρης από πλευράς του διαμαρτυρήθηκε για την αποβολή του Ματίγια και για τη μη διακοπή του ματς στο χτύπημα στον συνεργάτη του Ενινγκ. Οι αποφάσεις του προκάλεσαν εκνευρισμό και αντιδράσεις και στις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να έχει περισσότερα παράπονα στο πρώτο ημίχρονο. Γενικά έχασε την μπάλα…

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βράνιες, Κρίστιτσιτς – Ιντέγε, Σάσα, Μπα, Κουέστα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ματίγια (50’)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Αρης 2-1: Ντέρμπι με τα… όλα του, στο Βικελίδης η πρόκριση!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...