ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1: Θρύλος… νταμπλούχος στο Βόλο!

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1 στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου με γκολ του Ραντζέλοβιτς,

Σε ένα τελικό… θρίλερ με χαμένες φάσεις, πέναλτι και ένταση ο ΟΣΦΠ κατέκτησε και το Κύπελλο Ελλάδος επιβεβαιώνοντας τον τίτλο της καλύτερης ομάδας στην Ελλάδα για την σεζόν 2019/20.

Σκόρερ ο Ραντζέλοβιτς για το χρυσό γκολ, αλλά σπουδαίος ο Καμαρά και πολύ καλός ο Τζολάκης όποτε χρειάστηκε. Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να καθαρίσει νωρίτερα τον τελικό, αλλά ο Παναγιώτης Τσιντώτας κράτησε την ΑΕΚ όρθια με επεμβάσεις του ενώ έβγαλε και το πέναλτι του Ελ Αραμπί.

Ανέτοιμη η ΑΕΚ είχε την κατοχή, τα κόρνερ και τα στημένα, αλλά δεν μπορούσε να βγάλει μεγάλες φάσεις και τελικά δεν σκόραρε απέναντι στον νεαρό Τζολάκη που έκανε πολύ καλό παιχνίδι στο Βόλο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Το γκολ του Ραντζέλοβιτς με το οποίο προηγούνται οι ερυθρόλευκοι (vid)

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Για την ΑΕΚ ο Μάσιμο Καρέρα αποφάσισε να ξεκινήσει ο Τσιντώτας κάτω από τα γκολπόστ, οι Τσιγκρίνσκι και Σβάρνας να είναι το δίδυμο των στόπερ, ο Λόπες αριστερό μπακ και ο Μπακάκης στο δεξί άκρο της άμυνας. Στο κέντρο ο Σιμόες κόφτης, ο Κρίστιτσιτς και ο Μάνταλος τριάδα στον άξονα, ο Λιβάγια αριστερά, Βέρντε δεξιά και Ολιβέιρα στην κορυφή στην επιθετική τριάδα του 4-3-3.

Αντίστοιχα, για τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με τον Τζολάκη στο τέρμα, τους Τοροσίδη στο αριστερό και Μπρούνο στο δεξί άκρο άμυνας και τους Μπα και Σισέ στόπερ. Στο κέντρο οι Καμαρά-Μπουχαλάκης, ο Μασούρας με τον Ραντζέλοβιτς στα άκρα της επίθεσης και ο Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί σε σύστημα 4-2-3-1.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο επιθετικά από ότι συνήθως, αλλά Ολυμπιακός ήταν πιο απειλητικός. Και … δικαιώθηκε νωρίς. Στο 6’ πλησίασε την εστία του Τσιντώτα με τον Ελ Αραμπί, στο 8’ η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ με το έξυπνο φάουλ του Λιβάια και την προβολή του Ολιβέιρα με τον Μπα να προλαβαίνει στην γραμμή.

Και εκεί που πήγε να γίνει το 1-0, έγινε το… 0-1. Ο Καμαρά έκλεψε την μπάλα από την κακή πάσα του Λιβάια, βρήκε με υπέροχο τρόπο τον Ραντζέλοβιτς στο προβληματικό αριστερό άκρο της άμυνας της ΑΕΚ και ο Σέρβος με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1.

Ο Ολυμπιακός για 15 λεπτά ήταν πιο επιθετικός και η ΑΕΚ αποφάσισε να αντιδράσει μετά, με τον Λιβάια να πουλάει εύκολες μπάλες και να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Ενωσης.

Η Ενωση έφτιαχνε φάσεις, αλλά της σπαταλούσε σημαδεύοντας αποκλειστικά τον νεαρό Τζολάκη. Στο 35’ ο Ελ Αραμπί έχασε… άχαστο για το 0-2 και τρία λεπτά μετά ο Βέρντε με απευθείας κόρνερ πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, αλλά απέκρουσε ο Τζολάκης.

Η ΑΕΚ επέμεινε με μία καλή φάση του Μάνταλου, ο ΟΣΦΠ απάντησε με τον Ραντζέλοβιτς και φτάσαμε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Ο Μαρτίνς είχε πετύχει τον πρώτο στόχο του να σκοράρει, αλλά και τον δεύτερο να καλύψει αμυντικά τους Τοροσίδη-Μπρούνο με το καλό παιχνίδι των χαφ και εξτρέμ που βοηθούσαν. Αντιθέτως, ο Καρέρα δεν είχε πετύχει τίποτε στο πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την σπουδαία ευκαιρία του Μασούρα που έβγαλε εντυπωσιακά ο Τσιντώτας, ενώ η ΑΕΚ συνέχισε να κερδίζει κόρνερ τα οποία περνούσαν ανεκμετάλλευτα.

Στο 53’ η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για ανατροπή του Σιμόες από τον Καμαρά με τον Κάιπερς να δείχνει «παίζεται» το ματς, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ολλανδός ρέφερι έδωσε πέναλτι στην ανατροπή του Ραντζέλοβιτς από τον Μπακάκη. Ο Τσιντώτας όμως πολύ έξυπνα απέκρουσε το πέναλτι με το πόδι και κράτησε την ΑΕΚ όρθια για 2η φορά στον τελικό. Στο 58’ ο Σιμόες με δυνατό σουτ που κόντραρε απείλησε ξανά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Μετά το 60’ ο Καρέρα έβαλε Παουλίνιο-Αλμπάνη στην θέση Μπακάκη-Βέρντε, με τον Λιβάια να μετατοπίζεται δεξιά. Αυτό βοήθησε πολύ την ΑΕΚ στην κυκλοφορία καθώς κατάφερε να έχει πολλές κατοχές και να απειλεί, αλλά δίχως την μεγάλη φάση. Στο 75’ ο Μαρτίνς έβαλε τον Καφού για να βγάλει τον κουρασμένο Βαλμπουενά και να δώσει ανάσες στον ΟΣΦΠ που είχε γυρίσει να προστατεύσει το 0-1. Τρία λεπτά μετά ο Σεμέδο μπήκε αντί του Τοροσίδη και για την ΑΕΚ μπήκε ο Μαχαίρας αντί του Σιμόες, με εμφανή τη διάθεση των δύο προπονητών.

Aπό εκεί και πέρα το παιχνίδι… μπερδεύτηκε με τις τόσες αλλαγές, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να φτιάξει φάση για γκολ και τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται σωστά το παιχνίδι και να απειλεί, αλλά ο Τσιντώτας ήταν εκεί που έπρεπε.

Και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός απόψε στο Βόλο έκανε το νταμπλ για την σεζόν 2019/20 κερδίζοντας με 1-0 την ΑΕΚ, η οποία έχασε 4ο σερί τελικό σε μια πολύ μέτρια βραδιά της.

MVP: Ο Μαντί Καμαρά είναι το… Α και το… Ω του Ολυμπιακού. Το μισό γκολ και… κάτι είναι δικό του. Έκλεψε την μπάλα από τον Λιβάια και πάσαρε ιδανικά στον Ραντζέλοβιτς στην τρύπα της άμυνας. Τρομερή η μπαλιά του και στο κερδισμένο πέναλτι του Μασούρα από τον Μπακάκη.

UP: Ο Ραντζέλοβιτς είχε κάνει το 1-0 στο Φάληρο στα πλέι οφ απέναντι στον Μπακάκη και απόψε έκανε το 0-1 στην πλευρά του Λόπες. Έχει βρει την… ΑΕΚ μπόσικη στην πλευρά αυτή και την τιμωρεί συνεχώς.

DOWN: Ο Μάρκο Λιβάια είναι το βαρύ χαρτί της ΑΕΚ αλλά ήταν αλλού απόψε. Πούλησε πολλές μπάλες και το γκολ ξεκινά από λάθος του. Έχασε το μυαλό του και την συγκέντρωση του, ήταν αλλού. Δεν βοήθησε την ΑΕΚ όσα θα περίμεναν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Κάιπερς έχασε κάποια φάουλ, έδωσε πολλές κίτρινες, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έκρινε τον τελικό. Στις δύσκολες φάσεις συμβουλεύτηκε το VAR και ήταν σωστός στις κρίσεις του. Σωστοί και οι βοηθοί του.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-3-3): Τσιντώτας, Μπακάκης (62’ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (80’ Μαχαίρας), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (62’ Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς, 4-2-3-1): Τζολάκης, Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδης (80’ Σεμέντο), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (76’ Καφού), Μασούρας, Ελ Αραμπί (90’ Φορτούνης)

Ο Κάιπερς χρέωσε με κάρτα τους Σιμόες (29’), Μάνταλο (56’), Λιβάγια (83’), Κρίστισιτς (90’+), Λόπες (90’+) – Τοροσίδη (55’), Μασούρα (84’), Καφού (89’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1: Θρύλος… νταμπλούχος στο Βόλο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.