ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΚ-Βόλος 4-2: Προβάδισμα πρόκρισης για 12 λεπτά…φωτιά! (vid)

ΑΕΚ-Βόλος 4-2 με την Ενωση να παίρνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, παρότι δεν… καθάρισε το «εισιτήριο».

Και δεν το έκανε αυτό διότι η αμυντική λειτουργία της στον άξονα και στα άκρα ήταν προβληματική και ο Βόλος το εκμεταλλεύτηκε με 2 γκολ και αρκετές κλασικές ευκαιρίες, συν δοκάρι.

Το θετικό για την ΑΕΚ σήμερα στον προημιτελικό του ΟΑΚΑ ήταν η επιθετική αποτελεσματικότητα για 12 λεπτά στο α’ ημίχρονο όταν σκόραρε 4 γκολ με τρομερό Μουαμέρ Τάνκοβιτς (2 γκολ) και ουσιαστικό Γκαρσία (ασίστ στην ισοφάρισε και κερδισμένο πέναλτι) και έκανε την ανατροπή.

Ο Δουβίκας έκανε το 0-1 στο 15’ στο ΑΕΚ-Βόλος, ο Μάνταλος ισοφάρισε στο 25’ και ο Τάνκοβιτς τέσσερα λεπτά μετά έκανε το 2-1. Ο Σουηδός με τρομερό γκολ στο 32’ έγραψε το 3-1 και στο 36’ ο Γκαρσία κέρδισε πέναλτι και ο Ολιβέιρα έκανε το 4-1. Στο 57’ ο Μήτογλου από κακή αμυντική τοποθέτηση έκανε το 4-2 και έδωσε ελπίδες στους Βολιώτες.

Ο Βόλος με εξαιρετικό τον Σωτήρη Νίνη στα τελευταία λεπτά πίεσε, αλλά ο Παναγιώτης Τσιντώτας κράτησε το σκορ με επεμβάσεις και βοήθησε πολύ την ομάδα του.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Βόλος ξεκίνησε το ματς με διάθεση να βρει χώρους, να πιέσει και να απειλήσει. Και το έκανε με επιτυχία για 25 λεπτά. Στο 2’ είχε μια μεγάλη φάση με τον Περέα από λάθος του Μιτάι, αλλά απέκρουσε ο Τσιντώτας, όμως στο 14’ Νταντσένκο-Κρίστιτσιτς έκαναν λάθος και ο Βόλος στην αντεπίθεση βγήκε μόνος του ο Δουβίκας και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να φτιάξει παιχνίδι και ο Βόλος με το πρέσινγκ της δημιουργούσε προβλήματα και στο 21’ άγγιξε το 2ο γκολ, αλλά η μπάλα κόντραρε. Ο Νταντσένκο δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στο ρυθμό και επηρέαζε όλη την ομάδα αμυντικά.

Όλα αυτά μέχρι το 25’. Τότε ο Λιβάι Γκαρσία ξεκλείδωσε το ματς αφού έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Μάνταλος και αυτός με σουτ ισοφάρισε. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κρίστισιτς έβγαλε υπέροχο σκαφτή στον Τάνκοβιτς στην πλάτη της άμυνας και αυτός με μία επαφή έκανε το 2-1 και στο 32’ πήρε την μπάλα κοντά στο κόρνερ, συνέκλινε και με τρομερά τεχνικό σουτ έστειλε την μπάλα στο γάμα του Κλέιμαν για το 3-1. Η ΑΕΚ όμως δεν… άφησε το πόδι από το γκάζι. Στο 34’ ο Γκαρσία κέρδισε πέναλτι από πάσα του Νταντσένκο και ο Ολιβέιρα το εκτέλεσε εύστοχα για το 4-1. Σε μία ανατροπή για την ΑΕΚ με 4 γκολ σε 12 λεπτά!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χιμένεθ δεν ήταν ικανοποιημένος με την εικόνα του ανέτοιμου Νταντσένκο και τον αντικατέστησε με τον αριστερό μπακ Λόπες! Και από εκείνη την πλευρά ο Βόλος έφτιαξε το 4-2 με τον Μήτογλου καθώς η ΑΕΚ αδυνατούσε να αμυνθεί σωστά. Στο 64’ άγγιξε και άλλο γκολ, αλλά ο Τσιντώτας έσωσε το γκολ από τον Μπαρτόλο, με την Ενωση να απαντά αμέσως με μία καλή ευκαιρία του Γκαρσία από το πλάι. Στο 70’ ο Μανόλο έβαλε Αλμπάνη-Ανσαριφάρντ για να προσθέσει φρεσκάδα επιθετικά στο πρέσινγκ και στο 75’ ο Ιρανός είχε σπουδαία ευκαιρία αλλά απέκρουσε ο Κλέιμαν. Στο 83’ και στο 86’ ο Βόλος είχε ευκαιρίες, αλλά ο Τσιντώτας κράτησε για την ΑΕΚ, ενώ σε νέα φάση αμέσως μετά οι Θεσσαλοί είχαν δοκάρι από κοντά με τον Δουβίκα. Όμως παρά την πίεση που άσκησαν δεν είχαν την ευκαιρία για να σκοράρουν ακόμη ένα γκολ και να έχουν περισσότερες ελπίδες πρόκρισης. Έτσι η ΑΕΚ με το 4-2 έχει σαφές προβάδισμα πρόκρισης, αλλά με τα αμυντικά προβλήματα που έχει τίποτε δεν είναι… τελειωμένο ενόψει την ρεβάνς στο Βόλο.

ΑΕΚ-Βόλος 4-2

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Νταντσένκο (46’ Λόπες), Νεντελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι, Μιτάι (82’ Ραντόνια), Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Γκαρσία, Μάνταλος (82’ Σιμόες), Τάνκοβιτς (70’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (70’ Ανσαριφάρντ)ο Μ

Βόλος (Α. Λόπες, 4-2-3-1): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης (90’+ Σάντσες), Μαρτίνες (53’ Μίλοκ), Δουβίκας, Μπαρτόλο (77’ Κρητικός), Νίνης, Περέα

Ο Φωτιάς χρέωσε με κίτρινη κάρτα του Νταντσένκο (38’), Κρίστισιτς (90’+) – Μίλοκ (73’).

MVP

Ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς δίχως αμφισβήτηση ήταν ο ποδοσφαιριστής που άλλαξε τα δεδομένα στο ΑΕΚ-Βόλος μετά το 0-1. Με τον Σουηδό αριστερά, να βρίσκει χώρους και κάθε του άγγιγμα στην μπάλα να είναι… φάση, έκανε το 2-1 και το 3-1 με υπέροχο τρόπο δείγμα της μεγάλης κλάσης του. Και τελείωσε την συζήτηση για το πόσο χρήσιμος είναι από την 11αδα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΦΩΤΙΑΣ (ΠΕΛΛΑΣ)

Ο ρέφερι με τους βοηθούς του δεν είχαν πολλές δύσκολες και κρίσιμες φάσεις. Δεν απέφυγαν τα λάθη σε μαρκαρίσματα, αλλά ευτυχώς δεν έκριναν την τύχη του παιχνιδιού. Το VAR τον δικαίωσε πάντως σε όσα γκολ ήταν οριακά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Βόλος 4-2: Προβάδισμα πρόκρισης για 12 λεπτά…φωτιά! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...