ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΛ  – Αστέρας Τρίπολης 3-2: Ανοιχτοί λογαριασμοί (vid)

Η ΑΕΛ νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης 3-2 στην πρώτη τους κόντρα για το Κύπελλο, με τις ομάδες να έχουν σοβαρά παράπονα από τον διαιτητή Σέζο

Σε ένα ακατάλληλο τερέν στο AEL FC Arena, οι παίκτες της ΑΕΛ και του Αστέρα Τρίπολης πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη 3-2, όμως η πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας θα κριθεί στην πόλη της Αρκαδίας.

Μόνη παραφωνία ο διαιτητής Θανάσης Σέζος (Κιλκίς), που άφησε με σοβαρά παράπονα και τις δύο ομάδες.

Πρώτα την ΑΕΛ, όταν από λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού Σίπκα, ακύρωσε καθαρό γκολ του Ντέλετιτς στο 18΄.

Κι έπειτα τον Αστέρα, στο 45’, όταν υπέδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, σε ανατροπή του Ντέλετιτς από τον τερματοφύλακα Αθανασιάδη, ο οποίος πρώτα έδιωξε την μπάλα κι έπειτα ήρθε σε επαφή με τον παίκτη της Λάρισας.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις.

Με τον Μίλος Ντέλετιτς να έχει πολλά κέφια, η ΑΕΛ ήταν ασταμάτητη στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σέρβος με σλάλομ στο 6’, «χόρεψε» την άμυνα του Αστέρα και με πλασέ έκανε το 1-0.

Το κακό στήσιμο του τείχους και το λάθος του Αθανασιάδη, μετά την συρτή εκτέλεση φάουλ από τον Ζίζιτς, έφερε το 2-0 για την ΑΕΛ στο 22’.

Ο Αστέρας, στη μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, βρήκε γκολ με την πανέμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Τσιλιανίδη στο 43’ (2-1) κι αμέσως μετά έγινε η φάση που έφερε το πέναλτι υπέρ της Λάρισας, με τον Φατιόν να το εκτελεί για το 3-1 στο (45+1’).

Το δεύτερο μέρος είχε άλλη εικόνα, οι φιλοξενούμενοι με περισσότερες δυνάμεις πήραν τα ηνία, έχασαν ευκαιρίες, όμως βρήκαν το γκολ με το τακουνάκι του Μιχάλη Μανιά, μετά τη σέντρα του Κυριακόπουλου, για το τελικό 3-2 στο 65’.

MVP:  Ο Μιχάλης Μανιάς αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορεί να ολιγώρησε στη φάση του 50’΄, όμως με τακουνάκι πέτυχε το 2ο γκολ του Αστέρα, μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό.

UP: Ο Μίλος Ντέλετιτς ήταν ο κινητήριος μοχλός στο πρώτο ημίχρονο, όταν η ΑΕΛ κυριάρχησε. Σημείωσε με υπέροχο τρόπο το πρώτο γκολ της ΑΕΛ, κακώς του ακυρώθηκε ένα δεύτερο, κι όποτε γινόταν κάτοχος της μπάλας, ήταν «πονοκέφαλος» για τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη η απόδοσή του ήταν ανάλογη της ομάδας του.

DOWN: Ο διαιτητής Θανάσης Σιέζος, που την πάτησε από τον βοηθό του στο ακυρωθέν γκολ της ΑΕΛ, ενώ στη φάση του πέναλτι στο 45’ παρασύρθηκε από την πτώση του Ντέλετιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς)

ΓΚΟΛ: 6’ Ντέλετιτς, 22΄Ζίζιτς, 45+1’ πέν. Φατιόν  –  43’ Τσιλιανίδης, 65΄ Μανιάς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29’Φατιόν, 63’ Μιλοσάβλιεβιτς  – 13’ Κώτσιρας, 32’ Τσιλιανίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Kρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοϊκοβιτς, Γιακιμόφσκι, Φατιόν, Σεσέροβιτς (75’ Μπαργκάν), Ντέλετιτς, Νούσιος (60’ Νούνιτς), Ζικάβκα (80’ Πίτι), Μιλοσάβλιεβιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (82’ Ρόλε), Φερνάντεζ (67’ Δουβίκας), Μανιάς.

ΑΕΛ: «Έχουμε συνηθίσει το… συνεργείο»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ  – Αστέρας Τρίπολης 3-2: Ανοιχτοί λογαριασμοί (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.