ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 1-1: Την «εκτέλεσε» στο παρά ένα κι έσωσε το τομάρι του!

Η ΑΕΛ κρατούσε τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις απέναντι στον ΠΑΟΚ αλλά ο Κούρτιτς την «εκτέλεσε» και ισοφάρισε

ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 1-1: Ο συνήθης ύποπτος στις στατικές φάσεις Γιασμίν Κούρτιτς «έσωσε» τον ΠΑΟΚ από βέβαιο «ναυάγιο», ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 1-1 στο Αλκαζάρ την ΑΕΛ στο πρώτο ματς για το Κύπελλο Ελλάδας.

Το ματς

Δεν…βλεπόταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο έχοντας σε ένα ακόμη ματς μια ανούσια κατοχή και δημιούργησε μόλις μία ευκαιρία σε όλο το 45λεπτο με την ΑΕΛ να στέκεται πολύ καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Μόλις μία τελική έκανε στην εστία των βυσσινί η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου στο πρώτο μισό του αγώνα. Για 30 λεπτά δεν είχε συμβεί απολύτως τίποτα στο παιχνίδι παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ έπαιζε με δύο επιθετικούς στην κορυφή.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ο Άκπομ βγήκε απέναντι στον Σουλούκο αλλά ο Θεολόγου τον σταμάτησε και η μπάλα έφυγε άουτ!

Πέρασαν 33 λεπτά για να γίνει η πρώτη φάση του αγώνα αλλά από στημένη φάση. Ο Μουργκ εκτέλεσε ωραίο φάουλ με φάλτσο αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σουλούκου.

Στο 37′ ο Άκπομ βγήκε εντελώς μόνος του απέναντι στον Σουλούκο, αλλά ο Θεολόγου τον σταμάτησε και η μπάλα έφυγε άουτ στη μεγαλύτερη ευκαιρία, με τον φορ του ΠΑΟΚ να καθυστερεί και να αποδεικνύει πως περνάει περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Ο Άκπομ και πάλι, αυτήν τη φορά στο 55′ έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία.. Ο Κάρολ Σβιντέρσκι με εκπληκτική κίνηση έβγαλε τετ α τετ τον Άγλλο ,αλλά αυτός κατάφερε να αστοχήσει μέσα από την περιοχή αφού το σουτ που δοκίμασε, έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε λίγο περισσότερο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ενώ στο 62′ οι δύο ομάδες προχώρησαν σε τριπλή αλλαγή εκατέρωθεν και ένα λεπτό μετά η ΑΕΛ σόκαρε τον δικέφαλο πετυχαίνοντας το 1-0 με τον Ταχάρ στην πρώτη της ευκαιρία.

Ο Γλυνός έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τη δεξιά πλευρά, μπήκε ταχύτατα στην περιοχή και σέντραρε, ο Παπαγεωργίου έπιασε κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Αλγερινός χαφ έγινε αποδέκτης της μπάλας νικώντας τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

Η ψυχολογία ανέβηκε στα ύψη για την ΑΕΛ που έγινε ακόμη πιο δυνατή στην άμυνα παίζοντας με περίσσιο πάθος ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να… κουράζουν με την αργή ανάπτυξη τους και τα πολλά λάθη τους.

Στο 95′ ο Γιάσμιν Κούρτιτς «έσωσε» την παρτίδα για τον ΠΑΟΚ και ισοφάρισε το ματς, ουσιαστικά γλιτώνοντας την ομάδα του από νέο μεγάλο κάζο.

MVP: Ο Γιάσμιν Κούρτιτς μπήκε ως αλλαγή κι έσωσε γι’ άλλη μία φορά τον ΠΑΟΚ με εκτέλεση φάουλ, πετυχαίνοντας γκολ, που χρήζει την ομάδα του φαβορί για την πρόκριση.

UP: Ο Σπύρος Γλυνός με την εξαιρετική κούρσα του και την ασίστ αναδείχθηκε ως ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

DOWN: Ο Τσούμπα Άκπομ ήταν ο χειρότερος παίκτης του αγώνα αφού έχασε δύο τετ α τετ. Αν ο Άγγλος είχε πετύχει ένα γκολ σε αυτές τις δύο ευκαιρίες, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά για την ομάδα του.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ (Ηλιάδης 73’), Γιάκος (Συμελίδης 62’), Κούστα (Ακούνια 62’), Μαυρίας (Κ. Παπαγεωργίου 62’), Γλυνός (Μπατιμπαγκά 82’).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Μιχάι, Ίνγκασον, Λύρατζης (Σίντκλεϊ 62’), Εσίτι (Κούρτιτς 62’), Σβαμπ (Μπίσεσβαρ 75’), Ελ Καντουρί, Μουργκ (Α. Ζίβκοβιτς 62’), Σβιντέρσκι, Άκπομ (Κούτσιας 83’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 1-1: Την «εκτέλεσε» στο παρά ένα κι έσωσε το τομάρι του!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.